7 начина да защитите детето си от интернет опасности

Много родители погрешно вярват, че децата, които прекарват по-голямата част от времето си у дома, са извън опасност. За съжаление, те абсолютно грешат, защото Интернет се превърна в една от най-големите опасности за съвременното човечество.

Уебсайтовете са пълни със сенчесто и неморално съдържание, състоящо се от насилие, порнография, реклами, омраза, измами и други опасни неща. За разлика от възрастните, малките деца просто усвояват тази информация. Те не знаят как да се противопоставят на различни изкушения, фалшиви учения и негативизъм.

Много малки потребители на уебсайтове за социални мрежи често стават жертви на кибер тормоз. Чували ли сте някога нещо за кибер атаки? Днес хората могат лесно да се обиждат, смиряват и сплашват помежду си, използвайки електронни технологии. Възрастните осъзнават, че кибер тормозът не е опасно и сериозно нещо, тъй като в повечето случаи не застрашава физическата безопасност. Кибер тормозът е избор на психически слаби, но хитри хора, които искат да дестабилизират емоционалното благополучие и да увредят самочувствието на определени или случайни личности. Децата са склонни да приемат всичко твърде сериозно и вярват, че заплашителните думи ще се превърнат в реалност за доста кратък период от време.

През пред-юношеския и юношеския период родителите трябва да помагат на децата си да се запознаят с Интернет и да ги научат да използват ресурсите му отговорно и безопасно. Прочетете, за да разберете как да го направите.

1. Поставете правила

Това е най-важната стъпка, от която да започнете, защото сте родител. Всяко семейство има своите стандарти, традиции и родителите имат право да определят правила. Тези правила обикновено помагат на всички членове на семейството да се справят по-добре и ги предпазват от различни опасности.

Когато измисляте правилата, правете го внимателно. Твърде големият контрол може да подтикне децата да се изолират или дори да ги превърнат в революционери. И възрастните, и децата знаят, че забраненият плод винаги е сладък. Ако не искате тази неприятност да се случи, опитайте се да приучите децата към правилата, като използвате авторитетен подход вместо авторитарен.

В случай че Вашите деца кажат, че са забравили за някое правило, трябва да измислите ефективно напомняне. Направете списък с Вашите правила, след това напишете и го сложете пред компютъра, за да могат децата да виждат и помнят какво могат да правят и какво е строго забранено. Но няма да работи, ако детето Ви има модерен смартфон или други електронни джаджи, които лесно могат да се свържат с интернет.

По принцип децата не трябва да имат достъп до интернет, докато не станат тийнейджъри. Ако смятате, че те са от решаващо значение както за деца, така и за възрастни, децата Ви трябва да се наслаждават на интернет под строгия Ви контрол в името на емоционалното си благополучие.

2. Обърнете внимание на емоционалното състояние на детето си

Кибер тормозът има значително отрицателно въздействие върху психичното здраве на децата. Но как можете да разберете, че Вашето дете е жертва на кибер хулигани? Вие сте родител и единственият, който познава детето си много добре. Всеки ден трябва да обръщате внимание на техните думи, действия и да анализирате всичко, което се случва в живота им. Понякога странни емоции или необичайно поведение могат да бъдат признаците на проблем, скрит някъде в дълбочината на техните уплашени и объркани очи.

Много деца са склонни да спуснат завесата върху своите житейски проблеми и често изпитват срам от това да поискат помощ, особено когато става въпрос за личния им живот. Те могат да изглеждат обезверени през деня и да проявяват нежелание да посещават училище или да общуват с други. Осъзнайте, че хроничният стрес и изолацията от нормалното взаимодействие с другите могат да доведат до психологически разстройства.

Ако забележите, че детето Ви се държи странно, след като прекара няколко часа пред компютъра, трябва да нарушите мълчанието и да говорите с тях, опитвайки се да разберете какво става. Направете всичко възможно, за да успокоите детето, че всичко, за което говорите, ще остане поверително. Ако няма доверие във взаимоотношенията между Вас и детето Ви, никога няма да разберете истината.

3. Насърчавайте детето си да бъде общително

Общителните и уверени деца, които имат много истински приятели, са по-малко склонни към различни видове тормоз и кибер тормозът не прави изключение. Кибер хулиганите избират неуверени, затворени и слаби жертви, защото те са тези, които лесно ще погълнат стръвта. Тези деца не могат да устоят на различни манипулации, защото им липсва умствена сила и нямат приятели, които да ги развеселят, да дадат ценни съвети или да дадат рамо по време на труден момент. В резултат на това те се оттеглят в своите черупки и се изправят лице в лице с манипулации и изнудвания на хулигани.

Ако децата Ви по природа са необщителни, тогава трябва да направите всичко възможно и невъзможно, за да станете техен приятел. В случай че те са комуникативни екстроверти, след това ги насърчавайте да общуват повече със своите връстници и да развиват здравословни приятелства.

4. Настройте родителски контрол

Днес родителите имат възможност да защитят децата от интернет опасностите с помощта на съвременни технологии. Основното нещо е да сте на "Ти" с техниката и да имате силно желание да възпитавате здрави, пълноценни и всеобхватни деца.

Много операционни системи включват програми, които наблюдават интернет трафика, предотвратяват достъпа до вредни уебсайтове и осигуряват професионална интернет защита. Родителите инсталират и използват тези програми, за да видят съдържанието, гледано от децата им и да им попречат да разкриват поверителна информация в социалните медии. Мъдрите хора казват, че превенцията е най-доброто и най-ефективното решение на почти всички проблеми.

5. Дайте добър пример

Без значение как го показвате или казвате, никога няма да научите или промените децата си към по-добро, ако им давате лош пример. Лошото Ви поведение е ужасен пример. Това показва на децата, че родителите им не ги уважават, ако си позволят да правят нещата, които според семейния закон са забранени.

Ако не промените отношението си, бързо ще загубите доверието и ще прекъснете емоционалната връзка между Вас и детето Ви. Децата, които израстват в семействата, където взаимното разбирателство и уважение не са приоритет, обикновено прекарват повече време онлайн, опитвайки се да намерят подкрепа, приятели и отговори на различни важни въпроси.

6. Вашето дете трябва да разбере какво е онлайн репутация

Често децата нямат най-малката представа за това какво е виртуална реалност. Те погрешно вярват, че това е просто игра, в която няма правила и те могат да се държат както им харесва. Всяко съвременно дете, което има свободен достъп до Интернет, трябва да има ясно разбиране за неговата структура, функция и възможни опасности.

Като опитен потребител на интернет, трябва да научите детето си да се държи правилно във виртуалната реалност, защото виртуалният свят има много общо с истинския. Децата трябва да изпитват отговорност за информацията, която публикуват онлайн. Уверете се, че детето Ви не добавя никакви снимки или информация, които могат да нарушат поверителността на неговите собствени или семейни данни.

Освен това те трябва да знаят, че провокативните снимки и изявления могат сериозно да навредят както на тяхната онлайн, така и на социална репутация. Важно е да осъзнаем, че акаунтите в социалните мрежи са като въпросници, които отразяват нашите характери, начин на живот, възгледи, нагласи, интереси, хобита, взаимоотношения и много други лични неща. Онлайн репутацията е трудно нещо, но се надявам да намерите правилни думи, които да обяснят на децата Ви, че е необходимо да се създаде и поддържа положителна онлайн репутация в името на бъдещия им успех.

7. Поставете семейния си компютър на видимо място

Силата на изкушението е едно от най-силните неща на този свят. Това може да изкуши всяко дете да прави неща, които не им е позволено. Ако не използвате програми за родителски контрол, трябва да държите компютъра на детето в стаята, често посещавана от Вас или други членове на семейството, за да имат децата предвид, че посещаването на забранени уебсайтове е лоша и рискована идея. Освен това ще имате възможност да общувате повече с детето си. Тези трикове работят добре през пред-юношеския и юношеския период. Тийнейджърите ще намерят начини да Ви заблудят, защото са по-изобретателни и по-любопитни.

Безопасността в интернет за деца трябва да се превърне в основен приоритет за съвременните родители, защото децата са нашето бъдеще. Ако не искате Вашето „бъдеще“ да има психологически проблеми, трябва да промените домашния си компютър, като инсталирате специални програми за интернет безопасност. Но понякога това не е достатъчно, защото много зависи от процеса на възпитание и отношенията между Вас и Вашите деца.

Вярвате ли, че Интернет може да повлияе на емоционалното благосъстояние на децата? По какъв начин предпазвате децата си от опасностите в Интернет? Споделете Вашата гледна точка.