Ще бъде ли на висота? Ще знае ли как да се защитава? Ще намери ли достатъчно приятелска среда? Тревогите и притесненията на родителите, когато детето се премества от яслата в детската градина, са много. Много често огледалото на призраците не засяга децата, а възрастните.

Промяната предизвиква страх: защо?

Когато детето преминава от ясла към детска градина, родителите са много по-притеснени и разтревожени от децатаПо различни причини, които тръгват от факта, че детето е все още с памперс, и стигат до програмата, към която трябва да се адаптират, или се притеснени от броя на децата, които трябва да бъдат обгрижвани от определен брой учители.

Дори смесените групи предизвикват страх поради разликата във възрастта, но според психолозите не са противопоказни, напротив – те са обогатяващи. Смесените групи са полезни, тъй като по-малките деца се стимулират от по-големите и виждат в тях собственото си потенциално развитие. Гледайки действията на по-големите, те се опитват да станат като тях. Няма рецепти, които могат да успокоят родителите, но в каква посока трябва да насочат вниманието си? Не е неуместно те да имат тревоги, но е важно да знаят как да разграничават своите от тези на детето. Проблемът в по-голямата част от случаите е при родителите. Те много често забравят, че децата са човешки същества, които растат и това става толкова бързо, че родителите не го забелязват.

Дали носталгията към детската ясла има нещо общо с това? Разбира се. За родителите яслата е мястото, където детето е било обградено с грижи и внимание. То се е чувствало много добре там и кой знае какво ще се случва след като се промени тази среда. По-скоро навиците на родителите са причината за техните страхове. Има малко литература по тази тема, но при всички случаи този преход не се харесва на майките: часовете в детската градина са строго определени, а личните нужди на детето не се отразяват с такова внимание, както в детската ясла. Все пак, погледнете на това от положителната му страна – детето Ви ще придобие известна самостоятелност, която е необходима за изграждането му като личност и ще се отрази положително на самочувствието му.

Детската градина е трамплинът към по-нататъшното развитие на детето. Там то ще получи първите си уроци за нещата от реалния живот и от там ще започне истинското възпитание на личността с типичните качества за отговорност и самостоятелност. Но наред с това детето ще изпита и първите си чувства на задоволство и удовлетворение от собствените си способности и качества.