Как да възпитате детето си днес, за да стане стойностен човек утре?
Възпитанието на децата е ежедневна задача и отговорност преди всичко на родителите. Този процес често е много труден в случаите, когато детето проявява настойчив егоизъм и липса на уважение към другите, или не се отнася с достатъчно уважение и състрадание към тях. Сигурно е, че всеки един родител би искал детето му да е възможно най-учтивото и да се превърне в уважаван, грижовен и отговорен възрастен. Но как да им помогнете да придобият тези качества? Какви възпитателни стратегии трябва да прилагате, за да ги научите да бъдат състрадателни, внимателни и вежливи в отношенията си към другите?
Децата се отнасят по същия начин към хората, по който към самите тях са се отнасяли. Децата се раждат нито добри, нито лоши. Те се нуждаят от своите родители както да им помогнат да укрепнат физически, така също и да ги възпитат да станат добри, любезни, внимателни и отговорни към обществото, към което принадлежат. За да постигнете тези цел, психолозите Ви предлагат няколко стратегии, които биха Ви били от съществена полза при възпитанието на Вашето дете. Обръщайте внимание на това как се отнася детето Ви към другите. Родителите предимно се фокусират върху щастието и успехите на своите деца и много по-малко им прави впечатление отношението им към членовете в обществото. Децата обаче трябва да се научат как да балансират своите интереси с интересите на заобикалящите ги. Родителите трябва да приемат това като приоритет при възпитанието на деца им поради простия факт, че те са социални индивиди и рано или късно ще им се наложи да се интегрират в общество, което функционира на базата на определени морални норми.
Първото нещо, на което трябва да научите Вашето дете е да е учтиво. Насърчавайте вежливостта му. Дайте му да разбере, че въпреки личните си чувства (умора, разсеяност, гняв и други), то трябва да се отнася с уважение към другите. Вашият личен пример на общуване е ефективен метод на възпитание. Докажете на детето си, че вниманието, с което се отнася към другите, се оценява и предизвиква същото добро отношение от тяхна страна. Вниманието и учтивостта могат да се научат по същия начин, както се научава музикален инструмент. Ежедневният пример при взаимоотношенията вкъщи, между приятели или при общуването в училище превръщат вниманието и любезността във втора природа на детето.
Същото се отнася и за благодарността. Психолозите са на мнение, че хората, които имат навика да изказват благодарност към другите, притежават щедрост, състрадание и толерантност, което влияе благотворно на здравето и щастието им. Не е нужно да поощрявате детето си при всички прояви на учтивост, а само при извънредни случаи (когато вниманието, което демонстрират, контрастира с лошото му настроение или в случай, когато отстъпва своето място на възрастен в автобуса...). Коментирайте проявите на учтивост или лошо възпитание, които виждате по телевизията или в ежедневието. Научете детето да изразява с думи благодарността си по всички възможни начини, независимо къде се намира – вкъщи, в училище или на обществено място, към някой непознат.
Разширете чувствителността му. Почти всички деца са съпричастни само към определен кръг от семейството и приятелите. Вие трябва да намерите начин да им разширите отношението на заинтересованост и загриженост към всеки член на обществото, дори и към тези от най-уязвимите групи. Децата трябва да изградят състрадание и загриженост към хората от всички култури и общности. Тези качества ще ги изградят като обществено отговорни субекти. Уверете се, че детето Ви е приятелски настроено към всички хора в общуването си. Насърчавайте го да се грижи за безпомощните.
Вие сте етичният модел за Вашето дете – децата научават моралните ценности, наблюдавайки действията на възрастните, които уважават, но също така и когато разсъждават с тях върху различни аспекти от морално естество.
Какво означава да бъдете модел за морал в очите на детето Ви? Вашето поведение в ежедневието ще е показателно за него. Честността, справедливостта и добротата са качествата, които трябва да развивате у детето си чрез личния си пример. За да сте сигурни в ефекта на Вашето възпитание, трябва да спечелите доверието му. За тази цел е необходимо да си дадете сметка за Вашите недостатъци и грешки. Освен това трябва да го уважавате и изслушвате с внимание, което ще е добър пример за подражание спрямо другите. Бъдете щедри в отношенията си към околните, като направите и Вашето дете съпричастно към това. Искайте мнението му в случаите, когато проявявате милосърдие или щедрост.
Помогнете на Вашето дете при изживяването на негативни емоции. Много често добрите отношения и предразположението към другите отстъпват място на срама, завистта, гнева и други негативни чувства. Разяснете на детето, че всички чувства са нормални, дори и отрицателните. Научете го да ги посреща и управлява конструктивно.
Leave a Comment