5 правила за създаване на самочувствие у дете в ученическа възраст
Създаването на самочувствие у детето е важно, защото му помага да повярва в собствените си способности. Това е необходимо, за да може то да се справя със задачите си в училище. Ето и няколко съвета, които ще са Ви от полза да помогнете на детето си да се чувства сигурно в себе си:
Не му помагайте да си подготвя домашните
Много от родителите помагат на децата си да си подготвят домашните, сякаш че им казват „Ти няма да се справиш само, няма да успееш.” Очевидно такова поведение е добре дошло за детето, но ако го оставите само, управлявайки отстрани неговите разсъждения. Несъмнено е по-правилно да го оставите да се справя само в процеса на учене. Този подход благоприятства за формирането на самочувствието на детето.
Не сравнявайте неговите резултати с тези на другите деца
Училището не е състезателна арена, а място за обучение. Да сравнявате знанията на детето си с тези на съучениците му не е плодотворно и полезно за изграждане на самочувствието му. И в доброто и в лошото е грешно да сравнявате детето с другите, детето не трябва да се оценява, а да бъде поощрявано и стимулирано като самостоятелна личност на базата на собствените му качества.
Не го съдете за това, което е, а за това, което прави
Никога не казвайте на детето си, че е глупаво, че е магаре и т.н. заради един лош резултат. Съветът е да не прибягвате до критика, а да се опитате заедно с него да разберете коя е причината за лошия резултат. Ако проблемът е в недостатъчното ангажиране с ученето или липсата на внимание по време на урока, трябва да критикувате поведението и подхода на детето, а не качествата му.
Дайте му възможност да се подобри, без да го осъждате за това, което е направило
Детето никога не трябва да чувства липсата на подкрепа от родителя, независимо от постигнатите резултати в училище. Това, което трябва да достига до него, е усещането, че мама и татко му вярват винаги, подкрепят го и са готови да му помогнат при нужда. Това не означава, че трябва да омаловажавате лошата оценка, а да се опитате чрез диалог да разберете причините за нея и да ги отстраните дискретно, без да подлагате детето на унизителни критики и му да напомняте винаги за това при всеки разговор, свързан с училището.
Разяснете на детето, че оценката, дори и лоша, има положителна роля
Оценките не се пишат (на теория), за да дискредитират детето, а за да формират някакъв параметър на постиженията им, чрез който да се ориентират и да се подобряват. Следователно не трябва да вземате предвид причините, а трябва да търсите решенията, така че детето Ви да подобри знанията си.
Leave a Comment