Психология за самотни родители – майки и бащи, които отглеждат сами децата си
Много са родителите, които отглеждат сами своите деца. Майки и бащи, които се намират в такава ситуация, трябва да организират живота си така, че да постигнат възможно най-спокойна атмосфера в ежедневието си. Да си самотен родител не винаги е собствен избор. Никоя двойка не предвижда да се раздели в бъдещето, но се случва. Това е много силна болка, но още повече се усложняват нещата, когато се отнася до децата. Изборът за раздялата често се отлага във времето, защото се смята, че това ще е твърде голяма травма за тях и ще ги лиши от радостта да растат с двамата си родители едновременно. Не винаги обаче това е най-добрият избор.
Изборът да останете заедно заради децата често нанася белези точно върху тях. Децата, които искате да защитите, стават свидетели на кавги, груби отношения, умора и отчаяние, които могат да са много по-травматични от раздялата, когато тя е достатъчно разумно посрещната и от двамата родители.
Когато изборът е направен, родителите се изправят сами в компанията на много различни емоции. За някои усещанията са за свобода, лекота, за нови възможности. Много други живеят с чувството за фалит, страх, че няма да се справят, разочарование от очакванията, които са имали, несигурност и страх от самотата. И заедно с всичко това съзнанието за дълга към децата. След първия емоционален ураган самотният родител е изправен, въпреки страха, пред предизвикателството да отглежда децата си сам. Първото нещо, което трябва да е ясно: дори и разделени, оставате родители с всички последствия.
Раздялата не Ви прави по-малко майка или по-малко татко. Необходимо е само да промените взаимоотношенията си, да реорганизирате личния си живот и да обърнете внимание на себе си и своите нужди. Промяната може да предизвика усложнения и да имате нужда от време, но не е невъзможно. Напротив, ако в началото болката от загубата изглежда ужасна, истинското предизвикателство започва след това, когато си дадете сметка за новата ситуация, разглеждайки приоритетите и очакванията след събитията. Ще се наложи да поработите върху гнева, който съпътства раздялата, когато не успявате да постигнете раздяла в съгласие с партньора, който доскоро е бил за Вас другата половина от ябълката.
Самотният родител трябва преди всичко да събере всички парчета от себе си и след това може да намери положителната страна на раздялата. Всеки отделен човек има нужда от своето време. Много е важно да се стимулирате сами, да се насочите към нови цели и начини как да постигнете по-добър резултат. Когато един самотен родител се погледне в огледалото, веднага бива обладан от страха, че това, което се случва, е прекалено сложно. На пръв поглед те виждат в себе си един тъжен човек, провалил се в живота. Усещането за неуспех може да бъде преодоляно, като се направи равносметка за собствената история, за да преоцени по-добре начина си на живот в бъдеще.
Промяната започва като приемете преди всичко новата ситуация. Поработете върху изграждане на уважение към себе си и стимулирайте желанието да направите живота си по-добър. Започнете от малките неща, след което ще намерите отговора на всички въпроси, които са експлодирали в главата Ви. Сложете ред в емоционалния си живот. Тук няма да е лошо да вземете лист и химикалка и да подредите мислите и последващите си действия. Напишете всичко, което чувствате, за да работите върху него, и после направете списък на това, което трябва да направите. Как да организирате деня, работата, домашните задължения и грижите за децата? Всичко това, написано черно на бяло, вече придобива ново измерение и Вие го възприемате с много повече лекота от преди. Малко по малко, намирайки точната стратегия, започвате да се справяте с проблемите.
Самотният родител трябва да се научи да диша отново с неговата собствена ритмика. Ако мислите, че книгите и наръчниците за самотни родители могат да заменят собствения опит, лъжете се. Никой не може да разбере точно какво е нужно, освен Вие самите или евентуално в контакт с един сериозен специалист психолог. Но е по-добре да преоткриете доверието в себе си и собствените си сили, вслушвайки се в личните си потребности.
Самотният родител и неговите деца
В моменти на много силното чувство на разочарование някои родители може да имат усещането, че са пренебрегнали собствените си деца. Това се случва и е добре, ако е така, да отидете и да разговаряте с тях, независимо от възрастта им. По-добре е да са наясно с това, което се случва, за да не се чувстват виновни за създалата се ситуация. Добре е да сте подготвени и за реакции на гняв и да сте наясно как да ги управлявате по най-добрия начин. Не трябва да забравяте никога, че по-добре от думите, децата се учат от това, което се случва около тях. Един спокоен родител ще накара детето да се чувства по-сигурно и спокойно. Една майка може да е тъжна, но не бива да децата да са свидетели на нейните чувства към този, който вече го няма вкъщи.
Децата трябва да виждат и двамата си родители като защитници и гаранти на тяхната сигурност. Трябва да сте наясно с това и да не ги правите свидетели на разправиите между Вас като бивши съпрузи. Спазвайки границите между Вас, без да ставате съдии и посланици на другия, оставете децата да живеят в новия свят, без да провокирате въпроси и да нагнетявате напрежение в крехката им психика. Децата отдават много по-голямо значение на това, което родителите правят, отколкото на това, което казват.
Много от родителите се опитват да запълнят липсата на другия родител с подаръци и компенсации без да е нужно. Децата нямат необходимост от играчки, а от присъствие, внимание и обяснение, доколкото е възможно. Не се опитвайте да заменяте мястото на другия родител, опитайте се да направите така, че все пак той да е част от живота на детето. Хубаво е да намерите правилния начин да се справяте с ролята си на родител. Тази роля е различна от предишната, където, може би, ролята Ви е била по-добре разграничена. Сега обаче всичко трябва да се промени – правилата да се преразгледат, част от задълженията да се прехвърлят на децата, в зависимост от възможностите им, което не е минус, защото ще ги научи на отговорност. Нещата за вършене със сигурност са повече от преди.
Leave a Comment