От родителите зависи дали детето ще отказва определени храни, или ще ги обича

Създаването на добри навици при хранене в детството е много важно, защото се предотвратяват сериозни хранителни разстройства като анорексия и затлъстяване.

Случва се често децата да си създадат небалансиран режим на хранене – има деца, които ядат прекалено много или прекалено малко определени храни. Някои от тях консумират твърде много тестени изделия или сладкиши и не ядат плодове и зеленчуци.

Но защо се случва това? Децата, също както и възрастните, ядат предимно заради физиологичните си потребности, но не само заради това. Понякога ядат, защото е време за обяда, защото има рожден ден. Понякога го правят от скука или защото са тъжни. Това е така нареченият „немотивиран глад”. Излишно е да се споменава, че децата възприемат специфичните хранителни навици на семейството и следват моделите, които наблюдават.

Храненето и детската психология

Ако Вие сте свикнали да пълните чинията с големи количества храна, ще го прави и детето Ви; ако у дома няма установени часове за хранене и се яде по всяко време, Вашето дете ще прави същото; ако Вие не ядете зеленчуци, и Вашето дете ще ги консумира неохотно или ще отказва да ги яде; ако Вие се храните пред телевизора и детето ще се научи да го прави.

Накрая се оказва, че детето прави точно обратното на това, което изискват родителите от него, и това се случва, ако предложението Ви е направено твърде настоятелно и с неподходящ подход. Например, ако майката е решила да наложи здравословна диета и го прави много твърдо и категорично, може да се постигне обратен ефект. Подобен ефект може да се получи и в случай, ако майката се опасява, че детето не яде достатъчно. Тя  може да го преследва, за да го накара да яде повече.

Ако родителите се ядосват, че детето не остава седнало, докато всички останали не приключат, биха могли да допринесат за появата на известна антипатия към моментите за обяд или вечеря. Същият отрицателен ефект се постига, когато е задължено детето да яде храна, която не му харесва. При тези случаи то може да развие отвращение към тази храна.

С правилен подход родителите могат да изградят правилни и здравословни хранителни навици на дететоДетето може да придобие лоши хранителни навици поради факта, че родителите са твърде либерални и не установяват ясни и мотивирани правила за храненето. Например: „Храни се на масата, а не на дивана.”, „Ще гледаш телевизия след като се нахраниш.” и т.н.

Как да установите добро отношение към храната – ето някои предложения от психолог:

  • Създаване на спокойна атмосфера на масата.
  • Не използвайте храната като награда или наказание.
  • Не принуждавайте детето да яде или да изяжда всичко, което му е сервирано. Водете се от принципа: „ядем, защото сме гладни и спираме да ядем, защото сме сити.”
  • Играйте с цветовете и вида на храната, за да детето да експериментира с нова храна.
  • Предложете му новата храна най-малко 10 пъти.
  • Не етикирай детето с епитети „лакомник” или „скелет”.
  • Дайте му добър пример.

Ако имате определени съмнения по отношение на поведението на детето при храненето, прочетете някои статии, свързани с нормалното и патологично поведение при хранене.