Детето Ви не желае да спи? Опитайте тези стратегии!
14 май
Posted By
0 Comment(s)
2600 View(s)
Един от въпросите, които занимават младите майки е ”Какво да направя, за да накарам детето да поспи?”. Може да опитате с една нежна песничка или с ритуала за приспиване. И не само. Ето 25 стратегии, за да го доведете до един спокоен сън.
- Забранете си да го гледате в очите. Последното нещо, което бихте поискала от Вашето дете преди да заспи, кое е? Да се вълнува много. Знаете ли, че гледайки го дълго в очите е истински стимул и означава за него „Еха, време е за игра!”? Следователно внимавайте да не влизате в контакт с очи, когато го слагате да спи.
- Не се опитвайте да го успокоите, когато се събуди през нощта, като му пеете предпочитаната от него песничка, не играйте на любимата му игра. Забранете си тези неща. Докоснете с ръка коремчето му и го приспете, говорейки му тихо и ласкаво.
- Топлата вода и приятните масажи по време на баня са истинско отпускащо средство. Докато го къпете, му говорете тихо и ласкаво и не му поставяйте във ваната играчки, които вдигат шум.
- Приспиването: за или против? Според някои учени, децата, които заспиват с родителите си, растат по-сигурни и са с по-уравновесен характер. Внимание обаче: Вие във Вашето, а то в собственото си легълце.
- Сладки сънища благодарение на последното хранене. Ако Вашето дете е от тези, които се събуждат през нощта изгладнели, бихте могли да му дадете последното хранене непосредствено преди да заспи. По този начин ще се наслаждава на съня си не само то, но и Вие.
- Леглото, завивката и никакви плюшени играчки. Всичко допълнително само ще пречи и може да причини задушавания.
- Здравословен въздух. Някои аромати биха могли да успокоят бебето Ви и да помогнат да заспи, но те не се препоръчват за малките деца до 6 месеца и за тези с чувствителна кожа и респираторни проблеми.
- Внимание към рефлукса. Това е често срещан проблем при новородените и по време на сън. Рефлуксът е причинен от лошо функциониране на клапана между хранопровода и стомаха. Консултирайте се с Вашия педиатър, ако мислите, че детето Ви има такъв проблем.
- Когато поставите детето в леглото, сложете ръцете си деликатно върху коремчето му. Понякога му стига само присъствието Ви, за да се почувства по-сигурно и да заспи.
- Определете правилния час за сън. Ако детето е твърде уморено, ще му е трудно да заспи. Времето за заспиване е важно: не се притеснявайте да го сложите по-рано в леглото, ако Ви изглежда, че има нужда от сън. Това не означава, че ще се събуди на зазоряване или преди това.
- Пижамката трябва да е от естествена материя, за да не дразни кожата.
- Стайната температура трябва да е подходяща. Препоръчително е да е между 18 и 21 градуса.
- Светлината – по-добре е детето да се заспива на тъмно. Не използвайте нощни лампи – по-добре е да имате достатъчно ефирни завеси, които позволяват да влиза светлина от вън. През деня използвайте плътни завеси, за да симулирате нощ. Когато е време за събуждане, отворете завесите, за да влиза светлина. Това е начин детето Ви да разбере разликата.
- Масажите са много полезни. Имайте предвид, че децата, които се масажират деликатно около 15 минути, заспиват по-бързо в сравнение с тези, които слушат само една приказка. Това е научно доказано. Опитайте!
- Следобедният сън е много важен не само за растежа и умственото развитие на Вашето дете, но и за Вас – така ще имате възможност да си починете от рутинните си задължения и да обърнете внимание на себе си. Не го лишавайте от следобедната дрямка от страх, че вечерта няма да заспи. Ако не си почине през деня, вечерта детето ще е преуморено и изнервено и това ще наруши нощния му сън.
- Ако нощният памперс на бебето е пълен, но то продължава да спи спокойно, не го събуждайте. Сменяйте памперса през нощта само ако детето Ви е с обриви или влагата от памперса е намокрила и пижамката.
- Биберонът може да успокои Вашето бебе, но той трябва да се въведе след първия месец от раждането, без да се потапя в подсладители. Ако детето Ви не го иска, не го насилвайте.
- Трябва да намерите сами лесния начин за приспиване на детето. Има деца, които заспиват возейки се в колата около блока, други се приспиват, гледайки люлеещи се играчки, от шума на домакински уред, чийто характерен шум успокоява детето – Вие сами трябва да откриете Вашия начин за приспиване на детето си. Никой няма да Ви съди, щом функционира, използвайте го. Важното е да не е противопоказен за Вас и него.
- Децата си изграждат бързо навици – изберете си ритуал преди сън и го повтаряйте. Така те ще разпознаят времето за сън.
- Приказката за лека нощ – нейното съдържание не е толкова важно, колкото Вашия успокояващ глас и присъствието Ви. Това е много положителен ритуал, който е желателно да продължи напред в детството.
- Разчитайте сигналите на умора при малкото. Много от малките деца се затрудняват да заспят от преумора, реагирайки драматично и обърквайки родителите си.
- Гласът Ви е много важен за детето. Имайте предвид, че Вашето дете разпознава гласа Ви още от раждането и той има много позитивен ефект върху него. Говорете му спокойно и гальовно и така то ще се сгуши в прегръдката на Морфей, знаейки, че майка му е край него.
- Приглушените шумове предразполагат децата за сън. Не ги оставяйте в абсолютна тишина. Те са свикнали още в утробата Ви на шума от сърцето и стомаха Ви и някои от тях заспиват по-лесно в компанията на един работещ вентилатор например или друг уред.
- Ласките и прегръдките никога не са достатъчни. Ако дадете на детето си преди сън достатъчно от тях, то ще се почувства по-обичано и сигурно. Така ще му осигурите по-дълбок и продължителен сън.
- Музиката – от Брамс до Бионсе, е идеален начин да успокоите детето си. Така ще намалите нивото на стреса – неговия и Вашия.
Чувате ли звука от съня на Вашето бебе? Сега се отпуснете и се насладете на тишината.
Leave a Comment