Творчески потенциал при децата – как да им помогнем да го развият?
Насърчавайте децата да изразяват своята личност, не критикувайте качествата на техните постижения, оставете ги свободно да избират сами начините да изразяват себе си: това са някои от препоръките на детските психолози, които ще Ви помогнат да развиете творческия потенциал на детето
Творчеството, разбира се, е дар, който някои притежават, други не. Но въпреки това то може да се развие: достатъчно е родителите да знаят как да го направят. Ето и няколко съвета от психолозите в тази насока, които ще помогнат да освободите целия творчески потенциал на детето си:
- Дайте му неограничена свобода за това. Оставете го да използва всички форми на изразяване. Подсигурете на детето си бои за рисуване, моливи за чертаене, листове за писане, музика за танци, запишете ги на театър, балет, подсигурете му конструктори, осигурете му условия за градинарство…
- Насърчавайте личните изяви на детето си. Предлагайте му си всичко, което го развива творчески, но не му налагайте Вашите предпочитания, защото творчеството е свързано със собствените предпочитания и инициативата трябва да бъде негова.
- Не критикувайте качеството на произведенията на Вашето дете. Да твориш не означава да възпроизведеш очевидното, а по-скоро да създадеш нещо според собствената си представа.
- Насочвайте неговата емоционалност. Страхът е враг на творчеството – научете детето си да изразява чувствата си и да преодолява притесненията си. Един добър метод за това е да му прочетете приказка или история, в която героят изразява своите страхове и после ги преодолява.
- Помогнете на детето си да изразява усещанията си за нещата. За да развият интелигентността, а впоследствие и творчеството си, децата имат нужда от различни преживявания, които провокират емоции. При тях сетивността е силно изострена, тъй като те са във възрастта на откритията. Предложете на детето си всичко, което е необходимо, за да експериментира: вкус, цвят, аромат…всичко, което провокира емоционални преживявания.
- Не се месете в неговия път на изобретател. Детето не трябва да бъде ограничавано от място и предмети, предназначени специално за него, защото знанията се „ хранят” с всичко, но не и със скука и монотонност. Защото за да бъдат децата креативни, означава да използват импулсите си, които не могат да бъдат подвластни на планове и проекти.
- Заменете образователните игри с истински играчки. Според психологията те не оставят място на детето да проявява своята индивидуалност.
- Не потискайте артистичните способности на детето си. Духът трябва да се храни подобно на тялото, и изкуството е храната на духа. Покажете му скулптури, картини, фотографии, театър, музика… после то ще решава от какво ще се вдъхновява.
- Позволете му да бъде различно. Творчеството дава възможност на децата да развият оригиналност. Така че, ако детето Ви реши да си сложи ботуши през лятото, или да обуе два различни чорапа, нека да го направи.
- Уважавайте различния начин на мислене на своето дете. През първите години децата живеят в свят, в който реалността и фантастиката се смесват. Те са способни да сменят много бързо желанията си и идеите си , докато ние родителите сме загубили това умение и разчитаме на стереотипното мислене. Така че, ако попитате детето си „какъв цвят е това?” и то Ви отговори „слънчев”, не го обвинявайте, напротив – поздравете го.
- Бъдете съпричастни към интереса на детето Ви към природата. Към четвъртата година децата започват да се интересуват от природата. Помогнете на своето дете да засади едно цвете или да притежава някакво животно. Запознайте го с разнообразието на животинския и растителния свят.
- Използвайте кухнята и готвенето като поле за изява на творчество. Покажете на детето си, че брашното, захарта, млякото и яйцата могат да послужат за създаване на уникална торта, в която то може Ви да вложи своята креативност и въображение. Оставете го да измисля собствени рецепти.
- Стимулирайте въображението му. Приказките за лека нощ са една добра предпоставка за това. На базата на прочетеното може да поискате от детето Ви да разкаже измислена от него история, или го накарайте да завърши приказка, прочетена от Вас по-рано, както на него му се иска.
- Провокирайте чувствителността на детето чрез музиката. Карайте го да Ви разкрива чувствата, слушайки песен или музика. Дори можете да му предложите да рисува, докато слуша музика.
- Обогатете творческите знания на детето с конструктор. Оставете го свободно да измисля нещата, които иска да построи, без да му налагате точно определен модел.
Ролята на родителите в процеса на изграждане на личността на детето е сложна и доста отговорна. Възпитанието и образованието трябва да бъдат съпътствани от много любов и търпение, за да се постигне максимално добър резултат. Но когато погледнете след години порасналото си дете, ще се почувствате доволни и удовлетворени от усилията, които сте вложили, защото срещу Вас ще е изправена една завършена, пълноценна и достойна личност, достатъчно чувствителна и благородна, за да оцени усилията, които сте вложили в изграждането му. А уважението и благодарността към Вас ще Ви съпътстват през целия Ви живот.
Leave a Comment