Изграждането на ежедневен режим на детето.
Всеки възрастен, сам решава да живее в неговия режим или да живее "извън" него. Ние регулираме ежедневието в зависимост от условията на живот и биологичния ни часовник, навици и необходимости. Така например, служителите трябва да се събуждат рано, а хората на свободна практика, могат да поспиват до по-късно.
Но това са възрастните. А свободни ли са децата да избират опции? По-точно, свободни ли сме ние, да избираме вариантите за децата? Настоящото поколение родители е израстнало "с режим", но подхожда ли този подход и за сегашното поколение деца?
Режима в ежедневието - това е разпределението на времето за различни дейности през целия ден. Той балансира периодите между труда, почивката, съня и храненето. Режимът е неразделна част от възпитанието на децата. Въпреки това, с тази гледна точка не всички родители са съгласни.
Предимства на ежедневния режим:
1) съблюдаване на режима на детето е залог за неговото здраве (своевременно хранене, задължителните разходки, необходимото количество сън, и т.н.);
2) според лекарите, режимът укрепва имунната система - подсъзнанието научава, че всичко си има време: ядене, спане, разходки, а тялото се адаптира, сънят става дълбок, апетита се засилва;
3) интеграция на задачите- в крайна сметка, създава предвидимост. Режимът помага да се избегне хаос, суматоха, безпомощност, изненади, което от своя страна прави децата по-спокойни и по-уверени;
4) ако детето е свикнало да живее по време на режима, родителите не трябва постоянно да дават указания;
5) режимът помага на децата да се адаптират към новата среда (детска градина, училище);
6) ежедневието допринася за развитието на уменията на самодисциплината, което със сигурност ще помогне на детето в зряла възраст;
7) в резултат на режима повече време може да се отделя за нерегулирани занимания, тъй като необходимите се изпълняват безприкословно.
По този начин, режимът през деня не е стриктен график за изпълнение на определени задачи, а е прост начин да се отговори на всички основни нужди на детето.
Режима на новороденото се построява постепено. За едно дете, което се кърми е особено трудно да се изгради режим, защото майката не може да контролира колко мляко изяжда бебето на всяко хранене. Понякога бебето може да се събуди рано и често иска гърда, а през останалите дни може да спи по-дълго от обикновено. Но ако всеки ден се опитвате поне в общи линии, да следвате същата схема, режимът постепенно ще стане част от вашия живот.
График това е гъвкава концепция. Тъй като детето пораства то може и трябва да се променя. Преход към две, а след това към едно спане, въвеждане на допълнителни хранения и по-късно - пускане на детската градина и училището са етапи значително влияещи на ежедневието. Естествено, всяко семейство си има свой собствен режим.
Leave a Comment