„Не ми харесва! Не го искам!“ Колко пъти сте чували децата да казват тези фрази, когато се опитвате да им предложите непозната храна? Случвало се е на много от родителите да се превръщат в „родител влак” или в „родител самолет”, за да накарат детето да поеме една хапка от непознатата храна. Има „родител песничка” или „родител балет”, които импровизират истинско шоу с една единствена цел – да успеят да сложат някоя и друга лъжичка от супата, която е с различен вкус и цвят от предишната. Има „родител списък” (тази хапка е за дядо, другата за баба…), но нищо – малките изобщо не искат и да знаят!

Изследване, публикувано в педиатричната психиатрия, изследва връзката между родителите и децата. То доказва, че използването на мобилните технологии влияят върху вербалните и невербални връзки между майката и детето. Психолозите съветват, когато сте в контакт с детето, да се ограничите в използването на телефона. Това с пълна сила се отнася в случаите, когато възпитавате детето си, както и в ситуации, когато се опитвате да го нахраните.

Като родители трябва да даваме пример на децата си за здравословно хранене и да показваме колко вкусна е здравословната храна

Всеки от нас има свой собствен вкус, дори децата, и всички реагират по различен начин при поднасяне на нова храна. Има хора, които приемат с охота всякакъв вид храна. Тава са хората с универсален вкус. Но съществуват и друг тип хора, които опознават храната стъпка по стъпка. На възпитателно ниво това, което може да се направи при децата, е:

  • Да предлагаме нова здравословна храна на детето, играейки си с цветовете (плодовете и зеленчуците са с много цветове). Така че, за да стимулирате вкуса и любопитството на детето, е необходимо да му поднесете новата храна, привлекателна наглед и със свеж вкус.
  • Не бива да казвате на едно дете: „ Яж си спанака, ще те направи здрав” – трябва ние, възрастните да употребяваме същата здравословна храна, за да сме достатъчно убедителни за децата си.
  • Запознайте детето с историята на продуктите, които му предлагате (как се отглеждат, къде растат и т.н.), така че знаейки характеристиките на храната, то ще е по-предразположено да я вкуси.
  • Забравете поне за малко телефона и телевизията и се посветете на вечерята или обяда, което е възможност да споделите с детето удоволствието от храната.
  • Проявявайте любопитство при дегустацията на новите храни: колкото повече любопитство към новите и непознати храни демонстрирате по време на хранене, толкова повече подобна склонност към новите неща ще предадете и на Вашето дете.

Храната на практика не е само това. Тя е вкус, здраве, откритие, желание и удоволствие да я споделим заедно.