6 Умения, които да усвоите с детето Ви и как да ги развиете?

Знаете ли, че можете да помогнете на детето си да успее в бъдеще, като насърчим няколко прости умения у дома? Основата за уменията за изпълнителни функции (като решаване на проблеми и самоконтрол) се изгражда в най-ранните години от живота на детето и в крайна сметка може да доведе до повече успех в бъдеще.

Според неотдавнашно проучване уменията за изпълнителна функция са по-високо оценени при кандидатите за начално ниво на работа, отколкото техническите способности, академичната подготовка и други фактори. Ето съвети и ресурси за подпомагане на тези важни умения: работа в екип, адаптивност, критично мислене, решаване на проблеми, самоконтрол и работна памет. 

Работа в екип

Работата в екип е основно умение, за което всяко малко дете може да се научи - то влиза в игра в много ежедневни ситуации, например по време на игра с приятел или когато помага на родители или братя и сестри с дела. Научаването на това умение рано - заедно с други умения - ще помогне на Вашето дете, докато изгражда връзки и взаимоотношения с другите.

Как можете да насърчите детето си да укрепи уменията си за работа в екип у дома или в движение? Ето няколко лесни идеи:

Направете игра: Играйте игра, която изисква Вие и Вашето дете да работите заедно. Например, вижте колко високо можете да изградите кула, като нареждате блокчета от конструктор или друго за подреждане или играете на подаване на топка, без да оставяте топката да докосне земята.

Когато децата играят с други, те практикуват екипна работа, докато работят заедно, разказват истории и пишат сценарии. Ето няколко съвета за планиране на забавни и безопасни игри.

Играйте на шпионин: Работете заедно, като идеята на играта е да посочите възможно най-много неща, които са с определен цвят или форма. Тази забавна игра ще забавлява детето ви на разходка, в колата, по време на пазаруване с хранителни стоки или докато чака в лекарския кабинет.

Въпреки че екипната работа е важна за децата на всяка възраст, това е и жизненоважно умение за една по-зряла възраст. Всъщност 90% от работодателите смятат, че уменията на изпълнителните функции като работа в екип и самоконтрол ще стават все по-важни с развитието на обществото. Тази статия относно уменията за изпълнителна функция включва повече съвети и ресурси, за да помогнете на Вашето дете да успее в бъдеще.

Адаптивност

Приспособимостта може да изглежда като умение, което е прекалено напреднало за малко дете, но всъщност е важно да го подхранвате в ранна възраст. За децата адаптивността означава да научат как да реагират на новата информация и как лесно да „превключват предавките“ между задачите (без да убиват инерцията).

Това важно умение за изпълнителна функция осигурява на децата основа, която води до други умения като работа в екип и решаване на проблеми. Опитайте някои от дейностите по-долу, за да насърчите адаптивността у дома:

Игри: На възраст между 2 и 3 години децата първо се учат да играят съвместно. За да играят успешно заедно, те трябва да се адаптират към действията на своите приятели.

Интерактивна игра: Докато децата участват в игра на преструвки, те вземат идеи от собствения си живот и ги използват като ориентир. Когато тази игра се играе с други деца или в група,  децата трябва да вземат предвид реакциите на другите, за да продължат сценария.

Въображаема игра: Помогнете и насърчете децата да създават реквизит от домакински предмети, като например използването на ролка за хартиени кърпи като точилка или телескоп. Пренареждането на ежедневни предмети за реквизит по време на игра засилва способността на детето Ви да измисля, създава и мисли извън кутията.

Приспособимостта също играе голяма роля за бъдещите успехи на децата на работното място. Според скорошно национално проучване, уменията за изпълнителна функция като адаптивност, самоконтрол и работна памет са по-високо оценени при кандидатите за начално ниво, отколкото технически способности, академична подготовка и други фактори.

Като насърчавате детето си да използва въображението си днес, Вие му помагате да го подготви за света на утрешния ден! Научете повече за подхранването на всичките шест умения за изпълнителна функция.

Критичното мислене

Критичното мислене - способността да се приема нова информация и да се определи как най-добре да се използва - играе голяма роля в живота на малките деца. Игрите са чудесно време да се съсредоточите естествено върху това умение, така че опитайте тези дейности, за да подхранвате умишлено критичното мислене у дома. С всички нови неща, които детето Ви ще научи преди 5-годишна възраст, искате да сте сигурни, че ще бъде готово да прилага всеки урок, когато му дойде времето.

Не се притеснявайте - вероятно вече правите няколко неща, за да помогнете да изградите критичното мислене в детето си! Всъщност, времето за игра е чудесно време за естествено фокусиране върху това умение, заедно с други важни умения за изпълнителна функция като работна памет и самоконтрол. Опитайте следните съвети и дейности, за да подхранвате умишлено критичното мислене у дома:

Задавайте отворени въпроси: Дайте на детето си достатъчно време, за да разбере собствените си отговори. Задавайте въпроси с отворен тип като:

"Как се чувстваш така?"

„Какво бихте направили, ако се случи ______? Защо?"

"Защо решихте да нарисувате това?"

Играта с други деца предлага перфектно време за Вашето дете да почерпи нова информация. Тя ще трябва да се научи как да реагира или използва нова информация, за да продължи играта.

Ролева игра: Въведете нова информация, докато играете преструвайте се или се обличате и попитайте детето си как би реагирало или какво би направило. Създайте сценарии и попитайте детето си какво трябва да се случи след това!

Тази статия има втора част. Прочетете за останалите умения, които едно дете може да изгради у дома, докато играе с Вас.