Деца и правила: да създадем граници за по-добро възпитание на децата си!
Вашето дете не Ви слуша, създава Ви проблеми, не иска да се мие, не иска да играе с братчето си, капризничи за всичко. Какво да правите?
Много е важно, когато детето е малко, да започнете да определяте някои правила, които се отнасят до организацията на неговия живот. Тези правила се отнасят до храненето, съня, грижата за здравето и хигиената и основните правила при социалното възпитание. Детето преди всичко трябва да разбере, че мама и татко определят правилата и те трябва да се спазват.
Ако възпитателните мерки не се прилагат още в началото след раждането, ще се превърнете буквално в роби на собственото си дете, което според неговите предпочитания решава кога и къде да спи, какво да яде, дали да се къпе или не. И всичко това, придружено с несъдържателни претенции, ако потърсите начин да го убеждавате да промени поведението си. За да промените ситуацията, в която се намирате, която е обичайна при много семейства, трябва да наложите някои задължителни точки, които да се спазват. Вие, родителите, трябва да определите насоките за правилното културно и здравословно развитие на Вашето дете.
Започнете с няколко правила, не много, и ги поддържайте с решителност и постоянство, без колебание. Трябва да обяснявате винаги по достъпен начин, че наложените регламенти са за негово добро, а не за наказание. Ако сте решили, че Вашето дете трябва да отиде в леглото си в 10 часа, обявете му решението си заедно с неговия баща и го заведете в леглото, опитвайки се да му помогнете да заспи с някаква история или отпускаща музика, съобразени с възрастовите особености и индивидуални предпочитания. Този момент за детето Ви дори може да се превърне в нещо приятно. Това е една възможност да останете известно време заедно и да обърнете специално внимание на детето си преди да заспи.
Много е вероятно то да не приеме в началото с ентусиазъм въвеждането на новото правило и да се противопостави. Тук е моментът да се постави втората точка от плана: капризите и претенциите са грешен начин на общуване. То се противопоставя с плач и гняв, знаейки, че това е начинът да постигне желанията си. За да прекъснете това поведение, трябва да го научите да общува говорейки, да му разясните, че няма да обръщате внимание на желания, изразявани по обичайния за него начин и няма да постигне желания ефект. Важно е да не се подавате, когато детето се опитва да получи това, което иска, защото това ще затвърди убедеността в него за непогрешимостта на неговото поведение.
Когато детето плаче, защото иска нещо, което не може да му бъде дадено, Вие трябва да го успокоите, като преведете с думи това, което иска, за да знае, че сте го разбрали, но не сте се поддали. Съветът на психолозите е да сте в съюз и съгласие с другия родител. Говорете и обяснявайте на детето си защо са необходими правилата и накрая го накарайте да Ви уважава без да се оставяте да бъдете пречупени. Разбира се, вечер сте уморени и Ви е трудно да слушате плача на детето си и сте готови да задоволите желанията му, но така рискувате да не решавате нищо Вие и да зависите от милостта и настроенията на Вашето дете.
Leave a Comment