По-голямата част от хората се раждат физически здрави и с правилно позициониран гръбначен стълб и костна система. Правилната поза е дар от природата, която е щедра, но не прощава грешките, които правим. Погледнете днешните деца: училището е фактор, причиняващ изкривяванията на гръбначния стълб поради невероятно тежките раници, които децата са задължени да носят; след училището се сяда за дълги часове пред екрана на компютъра. Ето предпоставките, достатъчни да доведат до сериозни изкривявания на гръбнака на децата. Вашата работа е да ги предпазите. Запознайте ги с това как трябва да изглежда правилният гръбначен стълб и им покажете илюстрации на изкривен такъв. Покажете им как трябва да седят пред компютъра в правилна поза.

Когато се роди бебето, ще забележите, че неговият гръбначен стълб няма извивки. Те започват да се оформят около първата година от раждането, когато то прохожда, и завършват на 12-14 години. Гръбначният стълб е напълно оформен, когато се появят 4 извивки:

  • 2 предни дъги – едната, в областта на шията и, другата, при лумбалните части
  • 2 задни дъги – торакална и сакрална кифоза.

Изкривяване на гръбначен стълб на децата може да се причини от тежките раници за училищеТрябва да подчертаем, че по време на формирането на позата, ако има продължително влияние на вредни фактори като посочените по-горе, последствията са изкривен гръбначен стълб.

Видове изкривявания:

  • Страничното изкривяване на гръбнака при децата се нарича сколиоза.
  • Прекаленото извития назад гръбнак е заболяване, наречено кифоза
  • Ако гръбнакът на детето е извит далеч напред е патологично заболяване и се нарича лордоза.

А сега в детайли:

Сколиозастраничното изкривяване на гръбнака може да бъде вродено или придобито. В зависимост от нарушенията, тя се диагностицира в три степени:

  • Първа степен – леко отклонение от нормата, което се коригира по препоръка на специалист
  • Втора степен е по-изразена и се коригира чрез издърпване от компетентен специалист
  • Третата степен включва не само изкривяване на гръбначния стълб, но и деформация на ребрата, което влияе върху дихателната функция на детето.

Както виждате, неправилната поза и прекомерното тегло може да предизвика сериозни последици.

След забелязването на изкривяване, лекарят определено ще подложи детето на рентгеново изследване. Сколиозата може да бъде установена почти във всяка възраст (от 1 до 17 годишна възраст).

Причини за вродената сколиоза: церебрална парализа; синдром на Марфан; наличие на допълнителни ръбове по ребрата или тяхното отсъствие; пластични смущения в структурата на прешлените.

Причини за придобита сколиоза са: продължителен едностранен натиск върху гръбначния стълб, причинен от неправилна позиция на училищната скамейка; систематични натоварвания чрез носене на тежките ученически раници; увреждания при инциденти.

Неправилната стойка на детето може да причини гръбначно изкривяване

Изкривяванията на гръбначния стълб при деца с вродени заболявания изисква медицинска намеса от най-ранна възраст, докато придобитите могат да бъдат избегнати напълно. Децата със сколиоза не се оплакват. При първата фаза няма симптоми, освен лека промяна в позата, което не може да се забележи, ако не сте запознати с признаците, които са показателни за изкривяванията (едното рамо е по-високо от другото и т.н.).

Патологичната кифоза се диагностицира чрез градуса на ъгъла на извивката на гръбнака, който надвишава допустимите стойности. Ако кифозата се комбинира със сколиоза може да се образува едностранна гърбица. Различни вродени дефекти, травми при раждане, тумори на гръбначния стълб могат да доведат до това заболяване. кифозата се диагностицира в три степени:

  • Първа степен – когато ъгъла на извивката е 30 градуса 1-градусова кифоза /
  • Втора степен – ъгъла е от 30 до 59 градуса /2-градусова кифоза /
  • Третата степен  – извивката е над 60 градуса /3-градусово изкривяване /

Първите симптоми при детето е навик да се олюлява и когато се изправя, може да изпита неприятни усещания и дори болка.

Патологичната лордоза е изключително рядко срещано заболяване при децата. То се наблюдава в случай на:

  • Вродена деформация на тазобедрената става
  • Вродени малформации на костната и мускулна структура
  • Травма при раждане

Това заболяване се придобива вследствие на:

  • Туберкулоза
  • Повишено телесно тегло
  • Травми при нараняване и други

Лечение на гръбначни изкривявания

След като установихме заболяванията и причините за тях, да видим начините за лечението им. Терапията на всяко едно заболяване от гореспоменатите е дълъг и систематичен процес. В началните си стадии те не изискват медикаменти. Тук се включват физически упражнения, препоръчани и контролирани от лекар, масаж и ръчна терапия. От важно значение е правилната организация на ежедневието и рационалният хранителен режим. Родителите трябва да изберат за детето мебели, отговарящи на физиологията, характерна за възрастта му. Неправилно подбраната мебелировка е първата заплаха за изкривяване на гръбначния стълб на детето.

  • Изкривяване на гръбнака при деца може да се лекува, ако е в ранен стадийТози тип заболявания изискват сеанси физиотерапия с инструктор. Те започват с постепенно натоварване и са под наблюдение на лекар. След усвояване на сбор от упражнения сеансите могат да се изпълняват в домашна обстановка.
  • Масажът е необходим компонент при терапията. Той трябва да се прави от професионалисти, придобили необходимата квалификация, а не от аматьори. Препоръчително е да се информирате за добър професионален масажист.
  • Ако използвате ръчната терапия като метод на лечение, потърсете остеопатични центрове, където тази терапия се ръководи от ортопед-специалист.

Медикаменти и хирургична намеса

Лекарствата задължително трябва да бъдат предписани от лекар, ако е необходимо. Те обикновено се препоръчват само при напреднали фази на изкривявания на гръбначния стълб. Хирургичната намеса е решение преди всичко за вродени патологични изкривявания.

Превенция

За да избегнете нежелателните последици от изкривяване на гръбначния стълб, трябва да подсигурите на детето правилен хранителен режим, наситен с всички необходими вещества, поддържащи здравето на детето.

Сутрешната гимнастика и физическите игри на открито трябва да присъстват задължително в ежедневието му. Курсовете по плуване са отлична превенция за правилното оформяне на гръбначния стълб, както и за цялостната физика на детето. Определено време от деня трябва да се отреди за почивка на тялото в легнало положение. Следете и препоръчвайте на детето си да се стреми към правилната стойка, когато е на училищната скамейка или пред компютъра вкъщи, където отделя голяма част от времето. Ограничавайте този вълнуващ за децата процес, като предлагате приемливи алтернативи – отидете заедно на излет в парка или на кино, поплувайте заедно в басейна и т.н.

Неправилната позиция, на която е подложено детето в ежедневието причинява различни  по сериозност увреждания, които могат да са временни (схващания, които продължават няколко часа) и стигат до увреждания на костния мозък. Ето защо родителите трябва да подхождат отговорно, като вземат предварително необходимите мерки, които биха предотвратили гореспоменатите заболявания.