Зъби и деца: съвети към майките
Независимо дали сте начинаеща майка или вече сте с опит, ето няколко съвета за това как да се грижите ежедневно за здравето на зъбите на Вашето дете. Майките на новородените деца през първите месеци от живота им трябва да знаят, че е полезно да масажират венците им много деликатно с тампон от чиста марля, независимо дали се хранят с биберон или биват кърмени. Това е ефективен начин за намаляване на дискомфорта и болката в периода на никнене на зъбите. Също така е добре да знаете, че дори и много малките деца се случва често да имат зъбни кариеси. Това е следствие от продължителна употреба на подсладени млека, плодови сокове и други течности. Избягвайте да давате на детето си в леглото течности или биберон, потопен в мед или захар. Изключение може да прави само водата, която не бива да се ограничава.
Друго важно нещо, което не трябва да забравяте, е да измивате зъбите на Вашето дете. Четката за зъби трябва да е съобразена с размера и формата на устата, както и с детския размер на ръката. Първото посещение при стоматолога трябва да бъде осъществено в рамките на първата година от живота на детето. Бъдете отговорни при избора на специалист за Вашето дете. Той трябва да е много грижовен и внимателен в подхода си към него, което е от съществено значение. Първият контакт със зъболекаря е фундаментален, защото оставя един траен спомен, който ще повлияе на цялостното отношение към грижата за здравето на зъбите.
Обърнете внимание на пръстите в устата
Навикът на децата да смучат пръстите си е много разпространен между малките деца. Не всички обаче знаят, че може да причини сериозни проблеми в устната кухина и е нездравословен навик. Смученето на пръста е естествен рефлекс за детето, защото му помага да развие мускулите, необходими при хранене, но освен това му дава усещане за комфорт и сигурност, помагайки му да се успокои и заспи. Въпреки тези предимства, този навик, продължил във времето, може да причини сериозни поражения в устната кухина. Според учените, когато започнат да никнат постоянните зъби, смученето на палеца пречи на правилния им растеж и има негативен ефект от естетична гледна точка. Продължилият дълго период на смучене на палеца според специалистите води и до промени в небцето. Проблемите в устната кухина градират и според интензитета на смучене – колкото по-агресивно е смученето, толкова вероятността за деформация на зъбите е по-голяма. Как да предотвратите тогава риска? Много от децата смучат пръстите си в ситуации на напрежение. В такъв случай търсете начин да елиминирате голяма част от възможните стресиращи фактори. Ако обаче детето Ви е по-голямо, би било полезно да се консултирате със стоматолог, който ще Ви запознае с всички възможни негативни ефекти на този лош навик.
Ръководство за родители: децата при зъболекаря в първата година от живота им
Родителите водят своите деца само при детския лекар, но е също толкова важно и посещението при зъболекаря. Те подценяват оралното здраве на собствените си деца, когато са малки. Педиатричните насоки, които трябва да се спазват, за да се насърчи здравето на устната кухина на децата, са:
- От 6 до 12 месеца децата се подлагат на стоматологичен преглед – да се познава зъболекарят и неговият подход още от крехка възраст е начин да се пребори страхът.
- Откажете детето си от биберона въпреки плача и писъците му. До първата година децата трябва да са научени да пият вода от чаша.
- Когато израстват първите зъби на детето, научете го да ги измива: първият зъб е повод за радост за Вас родителите, но и за бактериите, които причиняват кариес.
- Определете лимит на захарните продукти – напитки и храни. Предпочитайте тези, които се съдържат в плодовете или киселото мляко, отколкото в шоколада, снакса и други. Захарите не трябва да превишават 10 процента от ежедневния прием на детето. Никога не е твърде късно да се погрижите за денталното здраве и хигиена на Вашето дете и да предотвратите по този начин проблемите в бъдеще. Достатъчно е много малко, за да пазят зъбите си здрави още от малки, но трябва да им помогнете да го направят.
Leave a Comment