Как да научим детето да се храни само?
Като родител на малко дете Вие знаете колко е трудно да научите детето си да се храни само. Ето защо тук ще Ви предложим няколко практически и психологически стратегии, които може да използвате, за да постигнете желания резултат. За да постигнете известна автономност при храненето на детето, ще Ви е необходимо време и търпение, тъй като този процес сам по себе си е много труден, но си заслужава усилието, защото е полезен за него, тъй като му предстои да посещава детска ясла и градина. Освен това обучението в самостоятелност при хранене, е задължително условие за правилното развитие на Вашето дете и Ваша отговорност.
Има много деца, които не се хранят сами, дори и като по-големи, но това е неправилно. Започнете колкото е възможно по-рано да им създавате навици за автономност. Откъде се започва? Има няколко неща, които трябва да имате предвид и които на практика ще Ви улеснят в обучението:
Изберете ястие, което детето Ви обожава. По този начин ще го стимулирате да посегне към приборите само. В началото това ще е труден, но в същото време и забавен процес, защото координацията и двигателните умения на детето не са добре развити, но – търпение – ще го постигнете с практика.
Изберете подходящо място за хранене. Заради особеностите на това занимание, ще е полезно да изберете място, което да улесни детето да извършва необходимите движения при хранене.
Изберете лесно ястие за хранене като начало. За да помогнете на детето си да се нахрани добре, трябва да подберете подходящия тип и количество храна, така че да има достатъчно и за около чинията, и да остане, за да се напълни стомахчето на малкото.
Подкрепяйте с Вашата ръка тази на детето. Придружете ръката му със своята до неговата уста, като застанете зад гърба му. По този начин ще усвои техниката на хранене. След като се убедите, че се справя добре със задачата, постепенно се отдръпнете. Преместете се отпред и се хранете заедно с него. То ще Ви имитира, сякаш гледа в огледало, и това ще му помогне да се усъвършенства все повече. Накрая ще започне да се справя отлично само.
Улеснете ситуацията при хранене. Необходимо условие за улесняване на обучението е да намерите най-комфортното място за хранене, за да улесните детето. Важно е да вземете под внимание височината на масата и височината на стола. Също така и чиниите и приборите (чинии, чаши, прибори ), които ще привлекат вниманието му. Изберете или по-ниска маса и по-висок стол, или нормална маса и възглавница за стола. Това са неща, които могат да изглеждат банални, но са от значение при възприемането на новите и доста трудни за малкото дете умения. По отношение на комплекта за хранене е полезно да изберете тези симпатични комплекти с картинки на предпочитани от тях персонажи. Големината на приборите трябва да е съобразена с тяхната възраст.
От психологична гледна точка също трябва да вземете предвид някои съображения, които не са за пренебрегване:
Не изхождайте от презумпцията, че детето Ви не може да се храни само. Много често се случва то да е самостоятелно в детската градина, а в къщи да предпочита лесния начин. Там близките са предразположени да помагат и то се възползва от ситуацията.
Децата се очароват от възможността да се справят като възрастните. Възползвайте се от този факт, който ще ги стимулира да се научат да бъдат самостоятелни.
Не проявявайте нервност и тревога при храненето. Оставете ги да се цапат и да се хранят с ръце в началото. Те ще се запознават с храненето без резерви. Подходете спокойно и методично и ще улесните процеса.
Телевизията може да се използва като стимул при хранене или като награда след хранене. Това зависи от специфичните психически качества на детето. Някои деца се очароват пред телевизора и забравят да се хранят сами. В други случаи, за да се нахранят самостоятелно, им е необходима награда като стимул.
С пожелание за успех в начинанието!
Leave a Comment