Как да възпитаме у детето желанието му да чете?
Днес все по-малко виждаме децата вглъбени върху приключенията, описани в някоя книга. Трудно ще можем да приковем вниманието им върху четивата от предишни времена, но повярвайте, това явление не е от полза за тях. Според учените четенето е поведение и като такова трябва да бъде култивирано ден след ден, докато се превърне в ежедневен навик. Съществуват ли някакви трикове, които да провокират и насърчават децата да четат? Какво е нужно да се направи?
Примерът важи повече от хиляди думи
Ако мама и татко четат, по-големите братя четат, дядовците и бабите четат… почти автоматично ще чете и детето. Следователно направете така, че детето Ви да Ви вижда често с книга в ръка. Покажете му Вашата оценка по отношение на това, което четете. Говорете за книгите, които четете на масата. Накратко, предайте му по естествен начин любовта Ви към четенето, заразете го чрез Вашата страст и ентусиазъм. Не се преструвайте обаче – трябва да му покажете искреното си влечение към книгата.
Не забранявайте
Да забраните на детето гледане на телевизия или видеоигрите, за да чете, е контрапродуктивно. То ще го приеме като насилие и при първа възможност ще се откаже от него. Ето защо, подарявайте му книги, които го вълнуват, но не го принуждавайте да ги чете. Оставете го да го пожелае спонтанно.
Четене, не литература
Анализите на текстовете са основна част от училищното образование, но е важно то да не се превърне в единствения начин за вникване в съдържанието на книгата. В училище децата трябва да се научат да анализират думите, синтаксиса… но преди всичко те трябва да са погълнати от това, което четат. Следователно за препоръчване е да посветят поне два часа за четене на висок глас. Четене за наслада, а не с цел анализиране.
На глас или всеки според личните предпочитания?
Интимното и мълчаливо четене се овладява с течение на времето. Първоначално е по-добре да четете книги на Вашето дете на висок глас дотогава, докато не изявят желание да вземат книгата, да я разтворят и да я прочетат, за да разберат какво се случва по-нататък.
Книгата не е свещен предмет
Научете детето си да обича книгата, но това не означава, че трябва да я пази като нещо свещено. Да, тя по своята същност е такава, но е част от ежедневието в ранна детска възраст. Следователно детето има право да я скъса, да пише по нея, да рисува, с други думи, да я използва не само за четене. Единственото нещо, което е противопоказно, е да бъде насилвано да я чете – „да” на четенето за удоволствие и „не, то не е задължително”.
Leave a Comment