Ръкописът на децата – как да го подобрим?
Писмената реч е форма на общуване. Тя обединява както писането, така и четенето – умения, които се придобиват чрез обучение на децата.
Писането не е вродено действие и в днешно време, за съжаление, по-голямата част от децата в училищна възраст имат проблеми с ръкописа в резултат на неправилни движения и поза или поради дисграфия.
Разстройствата при процеса на писане се нарича дисграфия. Какво представлява дисграфията? Частични и повтарящи се грешки при изписването на думите. Те не са свързани с интелектуалните възможности на детето. При дисграфията се наблюдават липса или замяна на един елемент от буквата с друг, пропускане на букви, сливане на думи или разделянето им на срички.
Дисграфията не е болест и с помощта на логопед, който работи в тясно сътрудничество с родителите, грешките могат да бъдат отстранени напълно.
Много често родителите и учителите искат от децата да пишат повече с надеждата, че ще подобрят ръкописа си, но това е грешен подход, защото повторението на един неправилен жест на ръката не допринася с нищо за подобряване му, напротив, той се утвърждава при писането.
Какво трябва да наблюдавате при децата, когато пишат?
На първо място, важно е да обърнете внимание на отработения жест, на това как държи химикалката детето и на възприетата поза при процеса на писане. Всички тези елементи могат не само да доведат до един не много добър ръкопис, но и самият процес на писане да се превърне за детето в мъчително занимание.
Кой е специалистът, към когото да се обърнете в случай на проблем с писането на Вашето дете?
Ако искате да получите възможно най-обективно и професионално мнение, трябва да знаете, че лошото писане е свързано понякога с графично-моторен проблем при децата, който след като се установи, се назначава целева рехабилитация, която трябва да отстрани проблема. Логопедът се занимава с трудностите при писане и се специализира в областта за преодоляване на проблемите.
В какво се състои корекцията на писането?
Тази дейност трябва да бъде ръководена от експерта обикновено в индивидуални срещи, чрез които детето получава консултации как да подобри ръкописа си и да избегне всички жестове и пози, които предизвикват болка. След като е идентифицирал графично-моторния проблем, специалистът се намесва по индивидуален път, в който възстановява правилната поза, правилното сцепление между пръстите и химикалката, насърчава детето да изпълнява графични упражнения, редуващи се с дихателни упражнения, релаксиращи упражнения и игри, които развиват и подобряват общата подвижност на тялото и специфичната подвижност на ръката на детето.
Защо е важна корекцията на ръкописа?
Ако е вярно, че едно неефективно двигателно-моторно поведение, след като е придобито, е много трудно да бъде премахнато, с още по-голяма сила е вярно, че при по-голяма част от случаите чрез външна намеса може да се подобри ръкописът на децата. Преди да отнемем на детето тази възможност и да го накараме да премине към писане на клавиатура, имайте предвид, че Вие подлагате детето си на неприемливо ограничение, което противоречи на идеята за равните възможности и в по-дълбок смисъл ограничава развитието на качествата и творческите заложби, които то притежава, защото например рисуването също е свързано с графично-моторните качества на човека.
Колко време продължава процесът на коригиране на ръкописа?
Коригиращият процес е различен и субективен и зависи от състоянието на детето и благоразположението и мотивацията му за това. Той може да трае от 15-25 седмици, като всеки сеанс трае 60 минути.
Какво трябва да предприемете, за да се започне курс за коригиране на ръкописа на детето Ви?
Преди всичко трябва да разгледате добре писмените работи на детето. Следващата стъпка е да убедите детето си чрез аргументи, че трябва да предприемете този курс за усъвършенстване на ръкописа, тъй като една от важните предпоставки за успех е вътрешната мотивация и постоянството. И следващата стъпка е да се свържете с добър специалист-логопед.
Leave a Comment