6 съвета от експерти по детско хранене, проверени на собствен гръб
Как да приучим детето към полезна храна?
Към захранването на децата майките се готвят като към полет в открития космос. На този процес повлиява както примерът на приятелките, при които храненето на децата е съпроводено от кукерски танци, айпад, лъжичка „за мама“, така и собствените детски спомени. Кашата на фона на „докато не си изядеш всичко, няма да станеш от масата“, лакомствата, ненавистната супа, любовта към вкусното и вредното...
За децата си желаем по-хармонични отношения с храната. А за себе си като майки – по-малко нерви по време на семейната трапеза.
В интернет пространството има огромно количество информация от водещи световни диетолози, педиатри и готвачи. За органичните продукти, устройството на храносмилателната система, алергии и непоносимости, психологични аспекти и полезни храни, станали любими за цялото семейство.
Следващите шест съвета от водещи експерти по детско хранене са проверени от личен опит: те ще помогнат на детето да заобича здравословната храна, а на Вас ще Ви опростят живота.
Давайте личен пример
Огромно влияние на това как и какво яде детето оказваме самите ние. Можете колкото искате да се опитвате да го нахраните с броколи, но ако в нашите чинии зеленчуците не са чести гости, едва ли малкият човек ще се отличава в своите предпочитания. Позволете на детето да яде заедно с Вас още от първите дни. Нека то да вижда как избирате плодовете и зеленчуците, готвите, изпитвате удоволствие от вкуса и общуването с близките. По този начин храната ще стане не само процес на насищане, но и действие, пълно с аромати, вкусове и ярки моменти. Прост, но работещ съвет дава Мишел Оливър, създател на блог за детска храна: „Хранете децата вкусно и полезно от първата лъжица и те ще пренесат тази любов през целия си живот“.
Доверявайте се на детето
Доказано е, че способността на децата към саморегулиране в храненето е вродена. Доверявайте се на своето дете, а не на бабешките страхове. Още от първите седмици децата се отличават едно от друго по скорост на съзряване на нервната и храносмилателната системи, метаболизъм, темперамент. Едни искат допълнително пет минути след хранене, други се наяждат само с няколко лъжички, постепенно привиквайки към новата храна. Количествените норми са просто условен ориентир. Действително важни са адекватното наддаване на теглото и увеличаване на ръста и самочувствието на детето. Детската нелюбов към храната често е предизвикана от началния негативен опит и отчаяното родителско желание отрочето да се нахрани на всяка цена. Позволете му да решава самостоятелно колко да яде и спрете бабата, когато му предложи „още една малка лъжичка“.
Дайте му свобода на избор
Безсмислените и изнервящи възрастните игри в чинията са част от опознаването на света, формираща по-нататъшното отношение към храненето. Разрешаването да се рисува с храна по столчето за хранене, да се смесват салата със супа, да се яде с ръце и да се облизват пръсти, да се правят пикници на земята няма да превърнат сина Ви или дъщеря Ви в невъзпитани „мауглита“. Напротив, ще развият ловкостта им и желанието да се хранят с вилица и лъжица. Поощрявайте избора на детето: нека само да избере къде да яде, с какво и как.
Около двегодишна възраст при децата настъпва период, през който всичко, което е давало резултат преди това, спира да работи, оказва се забравено, а любимите храни категорично се отхвърлят. Детето избира само определен набор от продукти, не възприема новото или изобщо отказва да се храни. В тази възраст то осъзнава себе си като автономна личност и изпитва потребност от признаване на своя избор. Предоставете му избор, но в рамки, установени от Вас.
Кое помага на детето да премине през този естествен етап на порастване? Първо, възможността да избира например между два варианта ястия. Второ, правото на отказ от храна. Предоставяйки му алтернативата да хапне преди или след игра, може да бъде избегнат скандал и да се продемонстрира, че мнението на личността е взето предвид. В критични ситуации работи предложението само да си приготви обяда. От резултата от своя труд то няма да се откаже в никакъв случай!
Разширявайте кръгозора, тренирайте вкуса
Диетолози от различни страни са единодушни за водещата роля на разнообразието в порциона. Добър начин за проверка на баланса между въглехидрати, мазнини, белтъчини, витамини и минерали в менюто е да си го представим като дъга. Жълтите и лилавите плодове съдържат витамин С, червените и зелените зеленчуци — витамин А, зърнените храни са богати на цинк, млечните продукти (за детското хранене е по-добре да бъдат избирани с нормално съдържание на мазнини, а не обезмаслени) — на рибофлавин, а бялото месо е източник на желязо и белтъчини. Да, децата са малки консерватори и не обичат експерименти с храната, но пък изследванията сочат, че отхвърлената първия път храна, при следващо (до десет пъти) предложение се приема успешно от децата. Майя Адамс, доктор на медицинските науки в Станфордския университет и автор на курс за детско хранене, подчертава важната роля на първите вкусове във формирането на по-нататъшните хранителни пристрастия на човека. И предлага от ранна възраст да се въвеждат подправки, натурални билки, да се използва лимонен сок, малко сол и даже натурална горчица. Това обогатява кръгозора на детето, прави храната по-вкусна и опростява адаптацията към храната за възрастни.
Още от осеммесечна възраст може да се експериментира с натурална ванилия или канела в кашата, да се добавят босилек и други неутрални подправки. Любимото авокадо, богато на полезни мазнини, витамини А и К, е прекрасно в смути, домашен сладолед, закуски и пюрета. Натрошените ядки и семки са източници на мастни киселини, могат да бъдат употребявани във вид на сос песто или като основа за приготвяне на растително мляко и десерти за деца след една година.
Избирайки продуктите, бъдете внимателни и се запознайте с историята на хранителни алергии във Вашето семейство.
Намалете количеството на простите въглехидрати
Простите въглехидрати (фруктоза, глюкоза и лактоза), по мнение на съвременните учени, се явяват като една от основните причини за много заболявания като диабет, болести на храносмилането, нарушения на апетита, главоболие, затлъстяване, хормонални изменения, кариес.
Бързите въглехидрати попадат в чинията на детето от купените в магазина продукти: хляб и макарони от рафинирано брашно, снаксове, сладки млека, бисквитки, сокове, та дори и от любимите на всички деца картофи.
От шест месеца поне до двегодишна възраст водата е единствената правилна напитка. По думите на австралийския диетолог Лин Купър, децата се нуждаят от повече вода за извеждане на токсините и правилно храносмилане, в сравнение с възрастните. Сладките напитки, кравето мляко, компотът не изпълняват тези функции.
Освен очевидната вреда яркият и примитивен вкус на рафинираните продукти притъпява чувствителните детски вкусови рецептори. Желанието да ядат такава храна постепенно измества от менюто зеленчуците, зърнените храни, несладките млечни продукти и дори плодовете.
И обратно, намаляването на захар в порциона връща любовта към обикновения морков. Да зарадваме детето със сладко може по по-здравословен начин с десерти и сладкиши от плодове, мляко, както и натурално какао.
Бъдете ефективен мениджър
Замразяването на ястия и продукти е отличен вариант за икономия на нашето време и разнообразяване на менюто, а също така и най-здравословният начин за консервиране. Бульони, различни сосове за паста, домашни пюрета за захранване прекрасно могат да бъдат използвани след размразяване, те не губят хранителните и вкусовите си качества. Това е много удобно за бащи, когато те сами трябва да нахранят детето. Обикновено един час през почивните дни е достатъчен, за да може през цялата седмица да се радвате на разнообразна и вкусна храна. Всичко, което е нужно, е да приготвите, охладите, преместите в силиконови контейнери или форми за лед и да сложите в камерата.
Кубчета с обем около 30 милилитра са особено удобни за използване по време на захранване, избирайки във всеки един момент различен вкус, количество и съчетание. А от 12-месечна възраст детето вече може да се храни с това, което яде останалата част от семейството.
Понякога детското хранене може да се превърне в нелека задача и не бива да виним себе си, ако нещо не върви по план и съветите на експертите не работят, а детето яде втори подред сладолед.
Просто си отдъхнете и се усмихнете. Всичко, което е по силите ни, е днес да вложим малко ентусиазъм и труд, за да може утрешният ден на нашето дете да бъде по-радостен, по-вкусен и по-здрав, отколкото днешния!
Leave a Comment