Как да общуваме с дете до годинка?
Когато в семейството се появи дете, ангажиментите на майката се увеличават до безбожие. При такъв график изобщо не и остава време да общува с новороденото. Но това е необходимо за психическото му и умственото му развитие. Все пак, може да се отдели време за един „разговор“. Например когато кърмите детето, когато го къпете, когато му правите гимнастика или го слагате да спи.
Какво да говорите на бебето?
Може да му разказвате както правите в момента, как е минал денят Ви, какво чувствате или как го виждате като голямо. И няма значение, че все още не Ви разбира, детето чувства общуването Ви с него, чува майчиния глас, улавя интонацията. И това го успокоява.
Какво конкретно да разкажете на детето, зависи от неговата възраст. Но има някои форми на общуване, които да подходящи за всички деца. Например ритмичните песнички и стихчета. Детските стихотворения са много добър избор и се запомнят идеално.
За всеки ритуал може да изберете определена песен, приказка или стихотворение. Детето ще свикне постепенно, че след определена песен или думи, трябва да е готово за определени действия. Засега то разбира това като игра.
Може да слагате детето да спи с песен или приказка. Има много приказки, които имат свойството да успокояват децата. Има и приспивни песнички. Те трябва да са монотонни и спокойни, за да може детето да заспи спокойно.
Общуването с детето в часовете на бодърстване
Когато детето е будно, трябва да озвучавате действията си или да му разказвате какво се е случило през деня. Някои родители смятат тези занимания за безсмислени, тъй като детето така или иначе не разбира нищо.
Това отчасти е така. Бебето със сигурност не може да осъзнае всичко и да възприеме смисъла, но то доста бързо започва да разбира, че казаното е адресирано към него. Постепенно започва да копира тези звуци.
Разговорите с малкото за това, което виждате, чувствате, мислите, създава за него образец на мисленето и поведението му. Това е много важно за по-нататъшното умствено развитие на детето.
Разговор с детето в сложни ситуации
На децата често не са им приятни повиванията и другите „болезнени“ процедури, преживяват тежко и по-дългото отсъствие на мама. В този случай може подробно да „разговаряте“ с детето. Трябва да му обясните, какво ще се случи сега, кога ще свърши, какво ще прави мама и защо трябва да излезе и основното е да му покажете как се отнася към тези събития възрастният човек.
Детето възприема тона, гласа и интонацията на майката, които предават чувствата и. Ето защо когато родителите обясняват нещо на детето, те трябва да са спокойни и търпеливи.
Най-добре е тези разговори да се превърнат в нещо обичайно още в първите дни от живота на детето. С времето те ще направят по-силно доверието на децата към родителите, защото така децата ще чувстват, че се съобразяват с тяхното мнение и с тях самите.
Ласкавият майчин глас, одобрителният поглед и милата усмивка са способни да повдигнат настроението на детето. Трябва да имате предвид това, когато преобличате детето, когато му правите масаж, къпете го или когато се събужда. Към това може да добавите и гледането очи в очи.
Кърменето не е само хранене
Кърменето е полезно за бебето не само с това, че му осигурява най-добрата храна на света. В минутите на сучете също протича психологично общуване между майката и детето.
Едва на 2-3 месечна възраст бебенцето започва да асоциира майчиния образ със спокойствието, топлината и уюта.
Начини и способи за общуване с детето
Във всеки етап от възрастта на детето си има способи и начини за общуване с него:
От раждането до втория месец
От самото раждане до 2 месец е първият период на общуване на майката с бебето – така наречената „психологична усмивка“. Тя се проявява веднага, след като малкото види майка си, баща си или друг близък човек. Бебето фиксира погледа върху лицето на възрастния, усмихва се, поздравява го със звуци и активни движения на ръчичките и крачетата.
В тази възраст детето трябва да се научи да фиксира погледите на роднините, да прави разлика между мама и тате. Трябва да се обръщате към детето, да го учите да разпознава гласа Ви, да го провокирате да Ви поглежда и да Ви фиксира поне за няколко секунди.
На първо време контактът ще е кратък, но постепенно той ще се удължава. Разстоянието, на което е най-удобно на детето да разглежда лицето Ви, е 50 см.
Засега бебето информира роднините си за нуждите си преди всичко с плач. Не му давайте веднага да суче, първо му поговорете, опитайте се да разберете каква е причината за дискомфорта му. Детето ще почувства, че се опитвате да го разберете.
От два до четири месеца
На тази възраст бебето започва да се усмихва осъзнато на майка си. Много скоро ще дойде редът и на другите от домочадието. Постепенно звуците стават по-силни, а емоционалната окраска – по-ярка. Може да опитате да мръднете, тогава детето ще започне да Ви следи. Най-важното е да правите всичко постепенно, бавно и да не плашите детето.
Не оставяйте детето само, когато е будно, задължително украсете легълцето му с играчки и играйте с него.
От 4 до 6 месеца
В този период малкото започва да се движи по-интензивно и дори да се преобръща. Съответно и действията на родителите трябва да са по-активни. Трябва не просто да му показвате играчките, а да му показвате какво да прави с тях, да учите детето да си играе. Предметите, които са му интересни, може да ги сложите по-далеч, за да се опитва да ги достигне само.
6-8-месечна възраст
От половин година до осмия месец детето започва да се придвижва по-интензивно. Сега е важно да подпомагате интелектуалното му развитие. Говорете му къде да пълзи, карайте го само да си взима играчките, показвайте на детето как да играе с тях. Малкото ще започне да протяга ръце към майка си, като така ще и показва, че иска при нея. Задължително трябва да му отговаряте.
8 месеца-1 година
В тази възраст детето все по-явно започва да изразява желанията си. То протяга ръце, сочи предметите, придвижва се към тях. Покажете му, че го разбирате. Това е добър начин да поощрите детето в стремежа му да се развива. Най-добре децата се развиват чрез игри, затова тази форма на общуване е най-ефективна.
След годинката децата започват да разговарят. Затова трябва да им създавате стимули за общуване. Оставете детето да поиска или ясно да Ви покаже какво иска, не отгатвайте желанията му. Когато му давате нещо, казвайте „ето“, когато взимате, казвайте „дай“.
Leave a Comment