Съвременните деца са свикнали да гледат телевизия до късна нощ и да заспиват по-късно. Ако искате да бъдете сигурни, че Вашето дете ще бъде внимателно и активно в клас, е добре да си легне в час, съобразен с неговата възраст. За да може едно дете да преодолее добре една дълга сутрин от уроци и след това един следобед, изпълнен със спорт, приятели и домашни задачи, би било правилно да спи около осем часа на нощ, за да се събуди на сутринта свежо и отпочинало и да отиде на училище, заредено с една богата закуска.

Неговото настояще и Вашето минало се срещат в първия учебен ден

Родителите вече са били ученици, това е добра предпоставка да успяват да помагат на децата сиВие вече сте били в училище и знаете какво очаква Вашето дете, затова можете да го подготвите да  приеме учебните теми и различните предмети. Насърчавайте го да се развива и усъвършенства, а не да се предава пред най-малките трудности или неудовлетворението на учителя от неговия успех. Вие трябва да му разясните, че образованието е вид обучение, подобно на спорта, което изисква концентрация, търпение и желание, за да се справи. Първият учебен ден на Вашето дете ще Ви накара да направите един скок назад във времето, когато у Вас ще се събуди чувството на стрес и тревога, което сте изпитвали по време на Вашия опит в училище, затова опитайте се да се съсредоточите върху преживяванията на детето си и намерете необходимото време между личните си ангажименти, за да следите неговото развитие в училище. Проявявайте с интерес неговото поведение и се намесвайте и му помагайте, когато е необходимо. Ако искате да помагате на детето в обучението, информирайте се какво учат на този етап и помагайте при домашните работи, като включвате от време навреме всички членове на семейството, давайки му да разбере, че неговите резултати в училище са предмет на интерес на цялото семейство. Не се ангажирайте сам/а с тази задача, защото не е желателно да губите търпение, когато се изправите пред нежеланието и хитростите на детето си. Другият съвет е: ако искате детето да получава добри оценки, не правете домашните му вместо него. Напротив, ако видите, че се затруднява да реши задачите си по математика или няма особено желание да отговори на въпросите от теста по някой друг предмет, накарайте го да преговори уроците, свързани с темите на домашните, като намерите най-забавния и оригинален начин за това.

Различни деца – различни методи

Ако се питате дали има универсален метод на обучение, приложим във всички ситуации и ефикасен на 100 процента, за да помага на децата да учат, отговорът е: „Не, няма”. Това е, защото всеки човек е уникален и мисли и разсъждава по свой собствен начин, затова и за всяко дете ще е необходим различен метод, чрез който ще възприема знанието. Само след като сте изпитали и разбрали какви са нуждите и способностите на Вашето дете, можете да установите с него кой е най-ефективният начин да му помогнете да учи. Въпреки това има добри практики, които могат да бъдат прилагани. Те ще му помогнат значително да има по-малко трудности в училище и ще го улеснят в това да разбере по-бързо коя стратегия съответства на неговите лични характеристики. Това би могло да направи възможен успеха в ученето.

За да се учат добре, децата трябва да внимават в час и да се концентрират върху урокаНа първо място, половината от учебната работа трябва да бъде направена в класната стая: не е тайна, че ако Вашите деца са внимателни по време на урока, който учителят обяснява, може би като отбелязват или записват ключовите понятия в тетрадките си, те ще имат по-малко трудности в прегледа на урока вкъщи.

Истина е, че на моменти изглежда по-забавно това, което прави някой съученик или рисуването в тетрадката, обаче трябва да намерите начин да накарате детето си да разбере, че ако внимава и следи в училище урока на учителя, у дома ще усвоява по-лесно и бързо, ще му остава повече свободно време, което да посвит на игра и забавления.

Идеалният вариант да запомни това, което е учило, би бил веднага щом се прибере вкъщи (може би, докато Ви помага да приготвите обяда), да Ви разкаже наученото в клас: по този начин детето само ще разбере не само до каква степен е усвоило уроците, но и какви пропуски има и какво му предстои да прегледа.

Освен това, когато сте у дома, наред с урока, който учите, може да приложите някои хитрини, за да проверите способностите на детето си: някои хора предпочитат да четат и повтарят на глас, други се концентрират в мълчаливо четене, а има и такива, които схематизират уроците си в точки с ключови думи, и други, които заучават само най-важното и доразвиват урока в свой стил.

Съветът, който мажете да вземете предвид, за да улесните запаметяването и разбирането на урока, е да накарате детето да го възпроизведе със собствени думи, като си отбележи основните понятия, които трябва да знае, и да обогати с тях своята лексика. Помолете го да прочете урока и след това да го повтори със свои думи, сякаш разказва някаква история, или да Ви го обясни, представяйки се в ролята на учителя. Това обръщане на роли ще го стимулира да се ангажира и да даде най-доброто от себе си, за да разбере урока и да го обясни по точен и изчерпателен начин. Освен това този метод е един вид подготовка за случаите, когато детето бъде изправено пред ученическата дъска.

Ученето е забавно

За да може Вашето дете да възприеме ученето като интригуващо занимание, а не като сложна задача, можете да му помогнете да погледне на него от друг ъгъл, като се възползвате от игровите инструменти, историите и творчеството. Всички учебни предмети се поддават на модификация. Чрез смесване на фантазия и метод можете да създадете материали и помощни учебни средства, подходящи за детето.

Родителите трябва да помагат на детето си при затруднения в усвояването на материалаАко му е трудно да напише съчинение, можете да се опитате да се справите заедно, представяйки си, че трябва да измисляте история за деца: започнете от заглавието и определете заедно за какво искате да разказвате, после добавете персонажите, определете мястото на действие и завършете с детайлите. Създайте си списък от точки, по които трябва да напишете историята.

Когато темите на съчиненията са по непозната и далечна за детето тема, трябва да се постараете да намерите достатъчно материал с илюстрации. Понякога ще е необходимо да си организирате екскурзия до близката кравеферма, за да компенсирате пропуските от знанията му по отношение на животновъдството, например.

Ако обаче математиката създава проблеми на детето Ви, не се притеснявайте: с помощта на картон и маркери вие двамата можете да направите числа, с които да се забавлявате, учейки таблицата. Освен това може да се възползвате от музиката като средство за запомняне, както и от стиховете, и чрез тях ще помогнете на детето да запомни формулите по математика. Много изследвания показват, че ритъмът и музикалността улесняват мнемоничните процеси, така че трансформирането на урока в игрословица или стихотворение може да бъде ефективен и забавен начин за дълготрайно запаметяване.

Дори и урокът по история може да се превърне в хубава игра за маса, ако се опитате да го схематизирате и да го опростите до прости концепции: вземете няколко листа и направете овали или правоъгълници, вътре в които можете да напишете събитията и датите, на които са се случили. Помагайки си с конци или цветни моливи, създайте заедно колоритен билборд, където всяка двойка от събитие и дата да е свързан по правилния начин. След използването и я окачете в стаята на детето, където да е винаги пред погледа му. Освен ефекта върху обучението, чрез нея ще привнесете на стаята цвят и настроение.

Помощни дигитални средства за обучение

Дигиталните средства вече са част от живота на децата и можете да позволите на детето си да ги използва. Особено ако то е по-голямо, би могло да ги използва като учебен инструмент за преговор и разширяване на информацията. На разположение в мрежата има много софтуерни програми за обучение на деца от началното училище до най-горните степени, съдържащи логически и математически упражнения, историческа и научна информация, когнитивни пъзели, изискващи основни образователни познания, за да бъдат решени и т.н. Изтеглете ги и след домашните работи в подходящо време продължете чрез тях да тренирате мозъка на детето. Дори телевизията, ако се използва по подходящ начин, може да се превърне в полезен образователен инструмент: програми, свързани с културата; документални филми, чрез които да допълвате написаното в учебника информация.

Телевизията е едно от алтернативните средства за усъвършенстване произношението не само на родния, но и на чуждите езици, както и за обогатяване на речника. Освен това предаванията със субтитри ще усъвършенстват четенето на детето. Това е прекрасна възможност да прекарате приятни часове в компанията на Вашето дете.