До кога трябва да се кърми? Световната здравна организация препоръчва изключително кърмене през първите 6 месеца и в периода на отбиване, който може да продължи до две години, да се включват и твърдите храни. Това e поради простия факт, че няма нищо по-хранително и здравословно от майчиното мляко. Някои антропологични изследвания са установили, че ако детето има на разположение майчино мляко, без да бъде отбивано, то изоставя гърдите на майката към третата година.

Очевидно всеки случай е различен – има деца, които се отказват от кърменето до първата година след раждането, други по-късно – към четвъртата си година, и по-рядко – към петата година. Нормално е с окончателното изграждане на централната нервната система детето да се откаже от гърдите на майката – този процес завършва на около три години.

Съвети за успешно кърмене - болки в зърната, кървене на зърната, кърмене на поискване, правилна поза на детето при кърмене

Няколко практични съвета

Кърменето за дълъг период след раждането на детето е трудно осъществимо практически. Всяка жена се надява след раждане най-добре да изпълнява ролята си на майка, стремейки се да кърми възможно по-дълго, но след това се сблъсква с класическите проблеми: гърдите започват да се възпаляват и нараняват, маститите, които правят почти невъзможна задачата, млякото започва да намалява вследствие на преумора или стрес…

Какво да направите?

  1. Предлагайте мляко на бебето всеки път, когато го поиска, и го наблюдавайте внимателно, за да разберете първите признаци на глад, без да го изчаквате да се разплаче. И най-вече забравете за часовника. За да предотвратите напукванията и нараняванията на зърната, намерете най-правилната позиция на бебето си, зърното трябва да е добре центрирано в устата му така, че да обхване и ареолата  –  ако засуче само зърното, може да провокира болки, рани и кървене.
  2. За да избегнете неприятните последици, опитайте да омекотите зърната си с горещи компреси или изцедете малко от млякото, преди да засуче детето.
  3. Може да използвате възглавница при кърменето, за да помогнете на детето да заеме правилната позиция.

Новата майка се нуждае от полезни и ясни съвети:

  • Случаи, в които е проблем бебето да се кърми - някои лекарства, които приема майката, инфекции, анатомични проблемиМайка, която взема лекарства, не може ли да кърми? Зависи от случаите. Има много малко лекарства, които не са съвместими с кърменето. Ако лекарство, което е използвано по време на бременността, може да се използва и по време на кърменето – количеството, което се съдържа в млякото със сигурност ще е по-ниско от това, което е абсорбирано от матката. От значение също е например кратко или продължително ще се използва медикаментът, възрастта и теглото на детето, дозировката и начинът на приложение.
  • Ако майката е с инфекция? Тук също зависи от много фактори: сериозността на заболяването, дали е в остра фаза, или носител, дали може да се предава чрез кърмата, възрастта и здравословното състояние на детето. Трябва да знаете, че кърмата може да бъде причинител на инфекция, но и основен източник на антитела, особено за болестите, на които е била изложена майката. Не бива да се забравя, че поради постоянния си контакт с детето майката може да причини зараза не само чрез кърменето, но и по други начини. Важно е да се знае, че чрез изкуственото мляко детето няма да добие имунна защита, полезна за борбата с бактериите.
  • Анатомични проблеми: ако зърното на гърдата е вдлъбнато, може да използвате гръдната помпа преди хранене. Дори малката гърда или тази, подлагана на пластика, не са проблем за кърменето.
  • Стрес, дължащ се на социалния живот: не живеем в свят, който може да се определи като свят по мярка за детето и още по-малко за майката. Специално що се отнася за жена, която работи. Тя трябва да се справи, като не пренебрегва нито една от двете си роли, и да живее с чувството си за вина като майка, която се приема като проблем от работодатели и колеги. Трябва да жонглира между служебните си задължения и ангажиментите си към правилното израстване на детето.

За и против: потенциални проблеми и ползи от кърменето

Кърменето е полезно за детето и след първата година от раждането има отлични хранителни качества. Кърмата редуцира епизодите на диария и отдалечава опасността от респираторните  инфекции и други възпаления, осигурява защита срещу сепсис, менингит и други инфекции. Намалява риска от някои чревни заболявания и алергии, затлъстяването и зъбните аномалии. Подобрява зрението.

Отразява се положително и на здравето на майката: кърменето отдалечава риска от остеопороза, защото подобрява калцирането на костите, благоприятства добрата телесна форма, намалява риска от рак на гърдата.  Когато детето се роди, ефектът на естроген изчезва и естественото падане и регенерирането на косата става по-бързо.

Недостатъкът при продължителното кърмене е, че има риск от кариес при детето. Този риск не се дължи на кърмата, а на сученето. То намалява количеството на слюнката в устата, която е необходима за борба с бактериите.

Продължителното кърмене има ползи и недостатъциПродължителното кърмене може да повлияе на плодовитостта. Това се случва вследствие на хормона, който произвежда кърмата. Той възпрепятства появата на менструация, което не винаги е придружено с липса на овулация. Затова не се препоръчва да се доверявате на кърменето като единствен метод за контрацепция, ако не желаете нова бременност.

Случва се детето да се събуди за кърмене и през нощта. За да предотвратите стреса и умората, може да го оставите да спи при Вас, особено когато събужданията са чести. Ако забележите, че събужданията не се дължат на глад, а се превръщат в навик, ще е желателно да го отстраните постепенно. Намалете нощното кърмене до еднократно и след това го елиминирайте напълно. Така детето Ви ще се научи да си бъде достатъчно, а и Вие ще успеете да си почивате.

Когато решите да спрете да кърмите, елиминирайте по едно кърмене на всеки два-три дни. Сутрешното кърмене елиминирайте последно.

Променете навика, като го разсейвате с игри и книжки, дайте му нещо за ядене или пиене, излизайте възможно по-често. Всяка двойка майка-дете е различна, затова не се вслушвайте в съветите на роднини и приятелки.

Слушайте преди всичко себе си и детето си: Вие сте единствената, която знае кое е най-добро за Вас и детето Ви.