Голямото бъдеще: 5 методики за ранно развитие на деца - част 2
В първата част разгледахме защо е нужно да развиваме детския потенциал от най-ранна възраст. Тук ще проследим основните методи на обучение и най-известните методики в негова помощ.
Методика на Глен Доман
Глен Доман, американски лекар-физиотерапевт, е работил над цяла система за ранно развитие, но най-известен и достъпен от нея елемент са картите на Доман – табелки с изображение на големи думи (именно цели думи, а не букви) и множества (а не отделни цифри).
Плюсове: Тренировка на зрителната памет.
Минуси: Детето възприема думите, а не отделните букви, което не се отразява добре върху неговото по-нататъшно логическо развитие и умение да подходи творчески към решаване на една или друга задача. Недостатъчна социализация на децата.
Методика Baby Sensory
Тази методика е разработена във Великобритания и бързо става популярна в много страни по света. С развитието на малчугана заниманията започват от раждането. Програмата Baby Sensory обръща внимание на физическото, емоционалното и речевото развитие на детето. Класовете се формират в зависимост от възрастта, затова заниманията по Baby Sensory могат да започнат още от първите дни от живота. Децата получават сензорен и социален опит, а майките – полезна информация за детското развитие. Малчуганите активно проявяват интерес към други деца, общуват на свой език и дори създават приятели през първата година от живота си.
Плюсове: Отлична социализация и развитие на навиците за общуване още от първите дни от живота на детето. Всестранно развитие – творческо, логическо, физическо и емоционално.
Минуси: Недостатъчна разпространеност на програмата в България.
Методика на Макото Шичида
Японският професор Макото Шичида счита за крайно необходимо да се стимулира развитието на дясното полукълбо на детето, това на творчеството и интуицията. В основата на неговата методика е показване на слайдове на различни теми в течение на 30–45 минути. Макото Шичида е уверен, че подобна стимулация на главния мозък при децата помага за развитие на гениални способности и таланти. Както признават участниците в експериментите, целият процес изисква много голямо включване на майките както на етап подготовка на презентациите със слайдове (около сто слайда на ден), така и по време на въвличане на детето. Просто да се занимаваш с детето в свободна игрова форма тук няма да се получи.
Плюсове: Родителите прекарват много време с малкото, което влияе благоприятно върху него.
Минуси: Излишно голямо включване на майката в процеса на подготовка на презентациите. Отделя се малко внимание на развитието на лявото полукълбо, а следователно на логиката, моториката и аналитичните способности. В методиката присъстват нееднозначни езотерични елементи.
Методика на Мария Монтесори
Най-популярната методика в България – именно по нея работят болшинството детски градини и развиващи центрове. Основната цел на методиката е развитие на чувствата, речта и разбирането на реда. Игровото пространство включва различни по форма и текстура играчки, които детето трябва да избере за игра.
Плюсове: Малчуганите се учат да бъдат внимателни и дисциплинирани, обучават се на тактилно възприятие на нещата. Благодарение на игрите за развитие на фината моторика, при децата се развива добре лявото полукълбо, което в бъдеще подобрява техните аналитични способности и логика.
Минуси: Минимално внимание към творческите способности на децата и, като следствие, недобро развитие на дясното полукълбо. Децата не се развиват физически – спортните игри са малко. Лоша социализация на децата – индивидуалните игри са предпочитани пред колективните, малчуганите стават затворени. За активните и творчески деца методиката е просто противопоказна.
Методика на Никитини
Авторите на методиката са многодетни родители, които на първо място се стараят да научат децата на самостоятелност. В основата са прости неща: труд, близост до природата, естественост и практично творчество. Родителят само създава на малчугана условия за развитие, като детето има право само да направи избор колко време и с какво да се занимава. Системата е построена на принципа „от просто към сложно“ и заключава в себе се набор от постепенно усложняващи се развиващи и спортни задачи. Много голямо внимание се отделя на физическата част – задължителни са ежедневният спорт, закаляването от самото раждане.
Плюсове: Съвместно развитие на майката и детето. Умствено и физическо развитие на децата.
Минуси: Това не е методика, а по-скоро начин на живот, който е невъзможно да бъде поддържан в градски условия. Отделя се малко внимание на развитието на комуникативните навици. Творчеството се изключва по принцип. Жестоки методи на закаляване: обливане с ледена вода, ходене боси по снега.
Leave a Comment