Чревните инфекции са много опасни за децата, особено за по-малките деца

Чревните инфекции се отнасят към групата на инфекциозните заболявания, които предизвикват увреждане на храносмилателния тракт и водят до развитие на токсични реакции и обезводняване на организма. Особено често тези заболявания се срещат при децата – те са възприемчиви около два пъти повече от възрастните. В педиатрията в структурата на инфекциозната заболеваемост чревните инфекции заемат второ място след ОРВИ. Около половината от случаите при децата са в ранна възраст, до три години.

Възбудителите на чревните инфекции се отличават с висока степен на заразяване – с други думи, тези болести са много заразни, тоест се предават лесно от един човек на друг. Също така възбудителите са високоустойчиви към факторите от външната среда, което обяснява защо са толкова разпространени. Високата възприемчивост на децата се обуславя и с това, че при децата до предучилищна възраст и учениците в малките класове се наблюдава ниска киселинност на стомашния сок и несъвършена имунна система, която може да не предпази организма от инфекции. Най-често лекарите регистрират единични случаи на заболяване при децата, но при инфектиране чрез храната или водата е възможно да възникнат епидемии.

Пикът на заболяване с чревни инфекции се отбелязва през лятото и есента, но не са редки случаите, когато болестта (например ротавирусната инфекция) поразява децата и през зимата. След оздравяването детето развива типоспецифичен нестабилен имунитет, тоест може да боледува от чревни заболявания многократно.

Тази статия е за всички родители, които се сблъскват или ще се сблъскат с този така тревожен проблем, който връзва ръцете им и ги поставя в положение, в което гледат детето си вяло, изтощено, безсилно, но не знаят как да му помогнат, как да върнат отново детското щастие в очите му. Задължително потърсете лекарска помощ, тъй като тези инфекции превръщат жизненото дете в немощно малко вързопче… А тази гледка къса сърцето и пронизва душата!!! Не чакайте, действайте!

Видове чревни инфекции

Най-често причините за чревна инфекция при децата са:

  • Вируси (ротавируси, ентеровируси, аденовируси);
  • Бактерии (салмонела, йерсиния);
  • Елементарни (ламблия, амеба);
  • Гъби.

Практически всички те се обединяват под един типичен признак – чревен синдром, който се проявява с гадене, повръщане, диария и обезводняване.

Как се предава чревната инфекция?

Чревните инфекции се предават при децата чрез мръсни ръце, други заразени хора, некачествени хранителни продуктиЗаразяването се случва, когато болестотворният вирус или бактерия попада в организма на детето, а именно – в системата на стомашно-чревния му тракт. Най-често инфектирането се случва по следните начини:

  • При общуване със заразен човек се предава по въздушно-капков път и чрез посудата, мръсни ръце, играчки и домашни уреди;
  • Чрез некачествени хранителни продукти;
  • Чрез замърсена вода, която съдържа възбудители на заболяването.

Известни са случаи, когато дете с отслабен имунитет се инфектира с условно-патогенни бактерии, които живеят вътре в организма му, без каквото и да било външно влияние. Но все пак най-често към заболяване води неспазването на правилата за лична хигиена и неудовлетворителни санитарно-хигиенни условия вкъщи, в детската градина и в училище.

Инкубационен период

Детето, пренесло вирусна инфекция, продължава да бъде преносител на вируса и източник на заразата за околните в продължение на две-четири седмици след оздравяването, а при бактериалните инфекции детето е източник на инфекции само няколко дни след като болестта си отиде.

Симптоми на чревни инфекции при децата

Симптоми на чревна инфекция при детето са интоксикация, обезводняване, повръщане, диария, болки в боремаНякои симптоми за инфекции на стомашно-чревния тракт приличат много на ОРВИ. При много деца инфекцията започва да протича като простудно заболяване. Отбелязва се повишена температура, признаци на ринит, кашлица, парене в гърлото. След няколко дни към симптомите на грип се добавят признаци на остро чревно разстройство. Ето кои са симптомите на заболяването с чревна инфекция:

  • Обща интоксикация – новородените деца стават отпуснати, понижава се активността им, отказват да ядат, плачат без причина. При по-големите се наблюдава подобна симптоматика, те също може да се оплакват от главоболие и световъртеж.
  • Висока температура – детето развива температура 38-39°С в първите няколко дни на патологията. След това температурата леко се понижава, но предишната клинична картина се остава същата. В тежките случаи високата температура се наблюдава седмица и повече.
  • Диария – при деца до две годишна възраст дефекацията при чревни инфекции може да бъде с честота повече от 10 пъти на денонощие. При това изпражненията са воднисти, с примеси на слуз и пяна. Течните изпражнения може да продължават до две седмици, като са причина за обезводняване на организма. Това може да стане причина за интоксикация и усложнения при протичането на болестта.
  • Повръщане – честото повръщане се наблюдава в първото денонощие. Децата до годинка може да страдат от повръщане по-дълго – до 48 часа.
  • Болки в корема – детето се оплаква, че го боли корема. При натискане на средния и долния отдел на корема болката се усилва.

Децата в предучилищна възраст в повечето случаи изкарват болестта по-тежко, отколкото по-големите деца. Инфекцията при малките води до тежка степен на интоксикация на детския организъм, а силните чревни разстройства усложняват нещата. При диария воднистите изпражнения може да придобият зеленикав оттенък или да са пенливи, да съдържат частици кръв и слуз. Детето може да се оплаква от подуване на корема и силен дискомфорт в областта на коремната кухина. Обикновено това са спазматични пристъпи на болка, които може да са съчетани с лъжливи позиви за дефекация. Също така може да се наблюдава къркорене, газове, при това детето повръща и се оплаква от силно гадене. Втриса го и има висока температура, чувства слабост, в тежките случаи съзнанието му е объркано.

Прогноза и рискове за децата

Най-голямата опасност от острите вирусни инфекции при децата е бързото обезводняване и нарушението на водно-солевия баланс, особено при деца под 1 годинка. Признаците, че детето е загубило прекалено много течности са:

  • Силна жажда;
  • Оскъдно уриниране или липса на такова;
  • Потънали очи, сухи очи (липса на сълзи);
  • Пресъхване на устата;
  • Учестено дишане;
  • Студени ръце и крака, „мраморна“ кожа;
  • Рязко отслабване.

В това състояние детето има нужда от незабавна лекарска помощ!!!

Последици

При ненавременно или погрешно лекуване на чревна инфекция при децата е възможно да се появи бъбречна недостатъчност, сърдечна недостатъчност и други опасни състояния за здравето на дететоТежките форми на чревните инфекции при децата, тяхното ненавременно и неправилно лечение може да доведе до такива усложнения като белодробен оток, остра бъбречна недостатъчност, остра сърдечна недостатъчност, хиповолемичен шок (състояние, обусловено с бързо намаляване обема на циркулиращата в детския организъм кръв), синдром на дисеминирана вътресъдова коагулация (нарушение на способността на кръвта да се съсирва) и инфекциозно-токсичен шок.

Лечение на деца с чревни инфекции

Тактиката за лечение зависи от вида на заболяването и възбудителите, които са довели до появата на клинични признаци. Вирусната от бактериална инфекция се различават лесно по клиничните прояви. Първата най-често е съпроводена с главоболие, мускулна болка, слабост и умора, а за втората е характерна появата на кръв в изпражненията.

Какви препарати се изписват при чревни инфекции?

Лечението на инфекциите на стомашно-чревния тракт до голяма степен зависи от клиничната картина. В зависимост от симптомите се използват препарати за понижаване на температурата, против повръщане, спазмолитични. За възстановяване на нормалното функциониране на стомашно-чревната система, а също и за елиминиране на интоксикацията на организма се предписват ентеросорбенти. Също така на детето може да се изпишат и медикаменти за възстановяване на водния баланс, а за възстановяването на чревната микрофлора се избират препарати, които съдържат бифидобактерии. Всички лекарства трябва да се изписват на детето от лекар.

Какво се прави в тежките случаи?

При тежките форми на патологията и развитие на усложнения специалистите може да препоръчат прием на антибиотици. Но това лечение е безсилно срещу чревни инфекции с вирусен характер, защото антибиотиците не влияят на вирусите.

Какво се прави, ако детето има чревна инфекция с вирусна природа? Разбира се, трябва да се избере противовирусен препарат, който ще може да се справи със заболяването.

Антивирусни препарати при чревни инфекции

Лечението на патологии, предизвикани от вируси, изисква комплексен подход:

  • За рехидратация (попълване на изгубените течности);
  • Симптоматична (ентеросорбенти) терапия;
  • Ентиотропна (противовирусна) терапия, насочена непосредствено за премахване на причините за заболяването;
  • На първо място трябва да се избере противовирусен препарат, който веднага ще започне да се бори с болестта.

Но трябва да помните, че при пациент с вирусна чревна инфекция гаденето е типичен симптом, затова таблетките не винаги са подходящи, тъй като те могат да усилят позивите за повръщане. Освен това детето, на което му е лошо, може просто да откаже да приеме таблетките. Още повече, едновременното използване на таблетки с ентеросорбенти в този случай, ако е нарушено очакваното време на тяхното действие, може да доведе до това да не попадне цялата доза в организма на детето. Етнеросорбентите могат да „погълнат“ част от таблетката.

Точно затова за лечение на чревни вирусни патологии много често явление е да се използват супозитории (свещички). Свещичката може да се въведе бързо, лесно и без никакъв дискомфорт за детето. При наличие на повръщане няма как да възникне проблем с попадането в организма на препарата. Бързината на действието на супозиториите се определя също и от начина на въвеждането им. Правото черво има гъста мрежа от кръвоносни съдове, през които лекарственото средство се абсорбира бързо в кръвта и започва да действа незабавно.