Защо децата хапят?
Рано или късно, дори и на най-възпитаните и сладки деца им се случва да ухапят едно приятелче от яслата или своето братче. И тук не говорим за най-обикновено опитване на телефона на татко или мама, както на много от родителите се е случвало.
Защо хапят децата и как да се намесите?
По-голямата част от децата преминават през тази фаза, която е временна, но родителите трябва да им разяснят, че има и други начини да се изразяват.
Периодът, през който детето хапе, може да бъде провокиран от редица фактори:
- Любопитство
- Умора
- Никнене на млечните зъби
- Търсене на внимание
- Глад
- Тревога
- Страх
- Отегчение и досада
- Раздразнителност
За да накарате детето да се откаже от този навик, Вие би трябвало:
- Да наблюдавате детето и да се намесите, преди да се случи ухапването
- Ако се отнася до глад, нахранете го преди часа, който сте определили за хранене
- Ако е уморено, сложете го да спи по-рано
Трябва да се има предвид, че в този възрастов период децата все още не осъзнават последиците от действията си и със сигурност не разбират, че причиняват болка, така че е безполезно и контра продуктивно да се карате с тях. По този начин подхранвате тяхната нервност. Освен това, по отношение на „жертвата” на ухапванията, психолозите съветват да не и се подсказва да хапе на свой ред – никакво „око за око” и „зъб за зъб”.
Експертите по педагогика уверяват, че хапането е една досадна фаза, която понякога може да ни стъписа със своята екстремност, но преминава и трябва да бъде възприемана и управлявана спокойно. Разбира се, ако това е първото Ви дете, бихте могли да се объркате и обезпокоите, затова Ви запознаваме с темата, за да се подготвите.
Децата хапят: как, кога и защо?
Защо хапят децата? Като оставим настрана новородените, които искат да изядат всичко, което намерят, докато им растат зъбите, децата на двегодишна възраст хапят по съвсем различни причини, но не всички са провокирани от лоши чувства. Психолозите са на мнение, че гневът, темпераментът, езиковите умения, чувствителността на родителите са важни фактори за подобно поведение. Прибавете към този списък и изброените по-горе причини.
Защо е нормално децата да хапят? Педиатрите обясняват, че хапането е реакция, чрез която децата изследват околния свят, но това поведение може да се превърне в социален проблем. На практика, детето хапе другарчето си, когато му вземе играчката или когато е неудовлетворено и страда за нещо. То не разполага с необходимите езикови инструменти, за да се изразява ясно, поради което прибягва до това поведение. С растежа подобрява езиковите си умения, укрепва психически и навикът да хапе ще изчезне.
Момчетата хапят момичетата: обикновено момчетата са по-склонни към актове на агресивност. Те са по-силни физически, но притежават по-малък репертоар от думи. С други думи, раздразнението от неспособността да се изразят ясно, комбинирано с излишъка от енергия, ги провокира към агресия.
Кога започва фазата на хапане? Това се случва най-общо между 2 и 3 години. Теоретиците приписват явлението на липсата на езикови умения, необходими им да обяснят емоциите си, но също така и когато внезапно се озоват в контакт с много връстници.
Кое е нормално и кое не? Не би трябвало да се плашите, ако детето Ви хапе, но не бива и да игнорирате от вниманието си това поведение. Наблюдавайте го и ако го прави веднъж или повече пъти в седмицата, то това е повод за притеснение, тъй като вследствие на хапането то започва да губи приятелите си и това може да се отрази на доброто му самочувствие. Педиатрите Ви препоръчват разговори с учителите на малкото дете, за да намерите решение на проблема. Когато способността им да се изразяват се подобри, проблемът постепенно изчезва. В случай че хапането продължава и след това, това е признак за тактилна дисфункция и проблемът трябва да бъде обсъден с педиатър.
Как да управлявате явлението? Моментът на ухапването е най-лошият както за жертвата, така и за хапещото дете – докато потърпевшият е разстроен от болката и отношението, детето, което го е ухапало, също е уплашено от собствените си действия. Опитайте се да се поставите на мястото му: то е объркано от реакцията на жертвата, страхува се, ужасено е от това, което е направило. Запазете спокойствие и го накарайте да разбере, че „така не се прави”. Наказанията не са ефективни в тази възраст, но ако ги има, не бива да продължават повече от една-две минути.
Какво не трябва да се прави? Естествено е да реагирате емоционално, но помнете, че Вашата правилна реакция ще Ви помогне да предотвратите бъдещи инциденти. В такава ситуация не бива да делите децата на жертва и агресор. Трябва да демонстрирате еднакво отношение към двете деца.
Няколко съвета:
- Не обяснявайте защо да се хапе е грешно, това е над възможностите на детето.
- Не крещете и не го удряйте.
- Не го хапете, за да го накарате да разбере, че боли.
- Не го карайте да съчувства на жертвата – това е твърде абстрактно за едно дете.
- Не го насилвайте да се извинява – така го учите да лъже и събуждате у него повече негодувание, отколкото съжаление.
Вашата реакция може да способства за укрепване характера на детето, но ако прекалите и обърнете прекалено внимание на проблема, може да го провокирате да го направи отново.
Какво трябва да е отношението към децата? Важно е да се даде физическа и емоционална подкрепа на детето, което е било ухапано.
- Ако кожата не е разкъсана, измийте с вода и сапун.
- Поставете ухапаното място под течащата вода и го измийте.
- Почистете мястото.
- Намажете с крем и бинтовайте.
- Ако има кръв, обадете се на педиатъра, който може да предпише антибиотик.
- Ако детето плаче, вдигнете го на ръце и го успокойте.
- Ако раната почервенее, повикайте лекар.
Демонстрирайте своята съпричастност към състоянието на детето и направете така, че и то да не започне да хапе на свой ред.
Взаимоотношения между близки – трябва ли да се извините за поведението на детето, или трябва ли да го защитите, ако е било жертва на ухапване? За тези ситуации няма правилен отговор. Би могло да зависи от това доколко познавате другия родител или как е успял възпитателят да се справи със ситуацията, ако се е случило в градината. Дали се случва за първи или десети път. И ако решите да се изправите пред родителите на жертвата, трябва да го направите без никакво чувство на вина.
Как да предотвратите ухапването? Наблюдавайте детето си и предотвратявайте ситуации, които могат да провокират агресия. Внимателно пренасочвайте вниманието му от нещата, които могат да предизвикат раздразнението му, към занимания, които ще му доставят удоволствие и положителни емоции.
Leave a Comment