Едно, две, три: Как да научим детето да смята преди училище? - част 2

Ментална аритметика
Това е модерна методика за бързо броене, която бързо се развива в последно време. В нейната основа лежи смятането с абакус, вид сметало от древността. В началото децата трябва да намерят числата, премествайки с пръстите си топчетата на абакуса. После сметалото се премахва и децата тренират бързо да правят изчисления във въображението си. Преподавателите по ментална аритметика твърдят, че занятията със сметките развиват образното и логическото им мислене, тъй като задействат и двете полукълба на мозъка едновременно, като освен това се развива креативното мислене и схватливостта. На ментална аритметика могат да се обучават деца от четири до дванадесет години.
Плюсове: Бързи резултати в усвояването на навици за смятане. Упражнява се фината моторика.
Минуси: Навикът се формира постепенно в течение на 1-2 години. Той може да се забрави, когато тренировките се прекратят. Висока цена на занятията. Не е подходяща за деца, които физиологически не са склони към бързо темпо на мислене и съревнования в уроците: при тях такъв подход ще предизвика стрес. Обещаната работа на двете мозъчни полукълба се постига не за сметка на методиката като такава, а за сметка на допълнителните упражнения за двигателна активност, които преподавателят въвежда по свое усмотрение.
Какъв начин на обучение да изберете?
Най-важното е да не зацикляте на една методика, а да редувате различни материали и задачи за смятане. Умението за броене на предмети е доста по-важно от умението за писане на цифри и примери.
Традиционната методика на Леушина има своите недостатъци: занимавайки се по нея, децата изразходват много сили и време да се научат да познават цифрите, да произнасят числата по ред и да учат наизуст състава на числото. Често децата научават, че „пет плюс три е равно на осем“ като стихотворение, без да разбират, и не могат да кажат колко ще бъде 3+5 и колко ще бъде 3+3+2. За тях това е съвършено нова отделна информация, която трябва да запомнят отделно.
Методиката на Доман също има определен минус: децата запомнят изображението на дадената карта с хаотично разположени точки. Но, ако например бъде направена нова карта cъс същия брой точки, но различно разположени, на децата ще им се наложи да я запомнят отново.
Менталната аритметика е рекламирана модерна методика и родителите често са подкупени именно от мисълта, че тя обещава едновременно развитие на връзките между мозъчните полукълба, устно смятане и много други. Реално самата методика е подходяща далеч не за всички деца и, на първо място, всичко зависи от преподавателя.
Много деца усвояват добре устното смятане, играейки настолни игри. Освен това съществуват голям брой различни материали за смятане: освен смятането на пръсти и с помощта на пластмасови пръчици в търговската мрежа могат да бъдат намерени най-разнообразни артикули с такава насоченост.
Японските разработчици не скриват факта, че менталната аритметика може да бъде усвоена от хора с определени интелектуални възможности. Поради тази причина методиката във вида, в който я преподават в другите, класическите школи по ментална аритметика, сработва само за 25% от учениците. Обикновено изучаването на теорията се разтегля до половин година, едва след това децата могат да пробват себе си в устното смятане.
Как да се занимаваме у дома?
Желателно е да покажете на детето нагледно как се прилага навикът за смятане в живота. На смятане може да се научи, измервайки с педя дължината на стола или други предмети, на части от конструктор „Лего“ по време на игра (смятайки детайлите при правенето на фигури), смятайки броя предмети, например, от определен цвят или форма. Така детето усвоява понятието за число комплексно, може да „почувства“ цифрите. Обикновено преди началото на заниманията в училище децата не само усвояват смятането от 0 до 10 и обратно, но и умеят да съотнасят цифрите със пресмятането на реални предмети, решават несложни аритметични и логически задачи и разпознават простите геометрични фигури.
Много полезно е да се играе с децата в магазина, използвайки монетите в ролята на пръчици за смятане. На детето в предучилищна възраст е важно да се дават много задачи на принципа „превод от един език на друг“, например: да хвърлите игрално кубче и ако се падне 5, да залепите пет стикера или да построите къща от пет кубчета.
Освен това за децата е важно да пропуснат през тялото си всякакви знания, затова е полезно да обръщате числата в движения: да броите крачки, скокове, пляскания с ръце. Например: ако кажете „квак-квак-квак“, детето трябва да подскочи три пъти, а ако кажете „бау-бау“ – два пъти да махне с ръце, ако пък кажете „бау-квак-квак“, то веднъж да махне с ръце и два пъти да подскочи. За да запомнят децата по-добре цифрите и тяхната последователност, е полезно да играете заедно на дама на асфалта, скачайки по цифрите в нужната последователност. Да смята може и трябва, когато имате тази възможност, стига тези занимания да му доставят удоволствие.
Leave a Comment