На кино с децата
Ходенето на кино отдавна е обичайно семейно занимание: да се потопят за час и половина-два в красивите приключения и преживявания на рисуваните герои е интересно както за възрастните, така и за децата. Най-често пълнометражните анимационни филми имат възрастова маркировка 6+. Коя възраст е оптимална за съвместно гледане на кино и какво трябва да помним, готвейки се да отидем на кино с детето?
Много експерти еднозначно са на едно и също мнение, че първото ходене на кино следва да бъде отложено до четири, а дори и до пет години. Първо, на тази възраст децата по принцип вече са запознати с нормите на общоприетото поведение. Второ, степента на спокойствие при петгодишните е забележимо по-висока, отколкото при по-малките, особено ако им е наистина интересно и близко това, което се случва на екрана.
Трето, тъпанчетата на малчугана са вече малко или много адаптирани към прекалено силния звуков съпровод.
Задължително предупредете детето, че в киносалона е тъмно и шумно, нека то бъде подготвено за това. Подробно обяснявайте какво точно се случва в момента на екрана. И накрая, за всеки случай не забравяйте да вземете със себе си нещо вкусно – това ще помогне да се отпуснете. Трябва да подходите отговорно и към избора на произведение: това трябва да е анимационен или семеен филм, като приоритетни ще са филмите, в които главните герои са животни. Простата сюжетна линия, отсъствието на прекалено страшни персонажи – всичко това е добра основа както за начинаещия кинозрител, така и за неговите родители. Подготвяйки се за ходене на кино с детето, на първо място, следва да отчетете именно неговите индивидуални особености и предпочитания.
Детето се ражда с незряла нервна система, и до определена възраст мозъкът му просто не е в състояние да обработва всички потоци от информация, които се изсипват върху него при гледането на филм на големия екран. Важно е да разберете, че гледането на филм на кино е сериозно изпитание за нервната система на детето: силен звук, тъмнина, трябва дълго да седи на едно място, да задържи вниманието си върху сюжета, да следи бързо променящите се картинки и да напряга зрението си.
Повечето от децата около шест-седемгодишна възраст вече спокойно могат да ходят на кино и да изпитват удоволствие от това. На децата със слаба нервна система (тези, които бързо се изморяват от шума, тълпата, необходимостта дълго да се концентрират), а също така на много подвижните и активните, е нужно повече време, за съзряване на нервната им система за такива натоварвания. Ако въпросът „Да ходим или да не ходим?“ се състои в това дали детето ще издържи, то да ходите еднозначно е още рано.
В зависимост от възрастта си децата реагират различно на посещението на кино:
- При по-малките от година и половина вниманието е още неустойчиво, те не разбират какво се случва наоколо, картинките на екрана могат да ги заинтересуват максимум за две-три минути;
- На година-година и половина те още не осъзнават правилата за поведение на обществени места, говорят високо, независимо от молбите на майките. Картината може да ги заинтересуват за около десет минути;
- На две-три години децата издържат пред екрана до 20 минути, след което търсят смяна на дейността или започват да капризничат в опити да привлекат вниманието на родителите си;
- На три-четири години се стараят да се държат като възрастни, могат да изтърпят в кинозалата до половин час, опитват се да разговарят шепнешком;
- Пет години е оптималната възраст за първото посещение на кино: децата вече могат да се държат добре, с интерес следят сюжета на пълнометражна анимация, могат спокойно да издържат до един час без посещение на тоалетна.
Към посещението на киносалона също трябва да се подготвите внимателно. Първо, винаги се съобразявайте с интересите на детето: ако му харесват коли, дракони или принцеси, е добре да изберете такива анимации, в които те присъстват. Второ, избирайте анимационни филми, чийто сюжет ще бъде достъпен за разбиране от малчугана, и предварително уточнявайте възрастовите ограничения за съответния филм. Желателно е също предварително да изгледате произведението сами, за да прецените колко то е подходящо за детска прожекция. Разберете от администратора на киното дали има допълнителни седалки за деца. Ако няма, можете да вземете от вкъщи възглавница, за да може детето добре да вижда произтичащото на екрана и другите зрители да не му закриват гледката. Обсъдете с детето правилата за поведение в киното: как може да се държи, кое е недопустимо, какво да прави, ако му се дояде, допие вода или му се доходи до тоалетната. Предупредете го, че в залата ще бъде тъмно, за да не се окаже изненадано и да не се изплаши.
Полезни съвети за родители
По-добре купувайте билети за сутрешна прожекция. Причината за това не е по-ниската цена. Сутрин обикновено има по-малко зрители и малчугана ще се чувства и държи по-спокойно.
Преди влизане в залата по-добре още веднъж посетете тоалетната.
Вземете със себе си нещо леко за хапване: пуканки, бисквити, плодове.
Малките деца често искат да пият вода – важно е да сложите в чантата си вода или сок. Газираните напитки не са препоръчителни: те са прекалено сладки и предизвикват още по-голяма жажда. Освен това могат да провокират подуване на стомаха.
Не трябва да взимате билети на първите четири реда: за децата е вредно да седят толкова близо до екрана – това много натоварва очите им.
Не се препоръчва да се водят деца преди седемгодишна възраст на 3D или 4D филми.
За детето, склонно към тревожност, е добре да се вземе неголяма играчка или антистрес топка, за да може да снеме напрежението, стискайки я в ръце.
Ако видите, че детето се е изморило или му е некомфортно, не трябва да го задължавате да стои до края на прожекцията.
Киното не е само гледане на филм, но и начин да отпочинете и да се повеселите заедно с цялото семейство, след прожекцията да обсъдите видяното, да споделите емоции. Именно такава настройка ще направи ходенето на кино интересно и незабравимо и ще научи детето да изразява своите впечатления.
В предучилищна възраст подражанието на детето на възрастните е много осезаемо. То често играе ролята на родителя в сюжетни игри. И, разбира се, един от сюжетите е ходене на кино. Затова киното може да стане цяло събитие в живота на детето, преживяването на което ще му даде богат опит – сензорен и емоционален.
Приготвяйки се за първия кино-сеанс, е важно родителите да имат предвид няколко неща. Добре би било, ако за начало бъде избран анимационен филм – най-привичната, разбираема и близка на детето форма за подаване на материал. Първите прожекции не трябва да траят дълго време. Може да наблюдавате детето по време на любимото му занимание, за да си направите извод за това колко време издържа спокойно в интересна за него ситуация и за това колко време то може да посвети без особено напрежение на любимата си игра.
Ако по време на прожекцията на детето му доскучае или се е изплашило, заплакало, по-добре напуснете кинозалата и го успокойте, насочвайки вниманието му към някакъв друг ярък обект. След филма задължително трябва да обсъдите сюжета с детето, неговото възприятие за героите и тяхното поведение. Важно е да помните, че нещо странно или плашещо може дълго да остане в паметта на детето. С това ще му бъде трудно да се справи, тъй като за децата в предучилищна възраст е сложно да вербализират своите чувства. Родителите трябва да се отнасят много предпазливо към филмите във формати 3D, 4D. За първи посещения такива филми могат да се окажат прекалено сложни за възприемане.
Leave a Comment