Безопасността на децата в интернет: всичко, което трябва да знаем!
От какво да се опасяваме в интернет?
Списъкът от възможни интернет-заплахи е внушителен. Това са и страниците със съдържание за възрастни (тук не става дума само за порнографските страници, но и за информацията за наркотици, суициди, сцени на насилие, опасни хобита), и общуването с непознати, които могат да имат престъпни мотиви. Освен това децата и възрастните често стават жертви на кибербулинг (тормоз в интернет), фишинга (интернет-мошеничество, чиято цел е получаването на конфиденциални данни), игрова зависимост. Голяма е вероятността компютърът да бъде заразен с вредни и шпионски програми. Случват се и ситуации, в които децата, възползвайки се без разрешение от родителската кредитна карта, да направят в интернет покупки на висока стойност.
Ще реши ли проблема забраната за полване на интернет?
Когато четете подобни ужаси, като единствено решение Ви се струва да изнесете от вкъщи всички устройства и да въведете тотална забрана за използване на интернет. Но това е също толкова действен метод, като да не разрешавате на детето да излиза на улицата, за да не му се случи нещо лошо. Освен това самите Вие готови ли сте да се откажете от смартфона, компютъра и инстаграм? Подобна тактика ще доведе само до загуба на доверие от страна на детето към Вас, а в интернет то ще продължава да влиза от телефона на приятеля си в училище или ще търси други, по-малко безобидни начини. Да се забранява частично, например за училище да може да се използва интернет, а да не може да си прави акаунт в социалните мрежи, също е лоша идея. Така само ще повишите интереса към социалните мрежи и детето ще намери вариант да заобиколи забраната. Но това, разбира се, не означава, че не може нищо да се направи.
Как и за какво да говорим с детето, за да бъде действително полезно?
Често се случва така: родителите, прочитайки плашеща статия, не обмисляйки тичат към детето и започват да му четат лекция за това, какви ужаси таи в себе си интернет. При това цялата информация в главата на самите родители е много обща и никак не е структурирана. Децата възприемат лошо абстрактна информация, а възрастните я считат за изчерпателна. Получава се, че няма особен смисъл в така проведения разговор. Много по-действен би бил разговор, в който се дават конкретни примери, като колкото по-малко е детето, толкова повече примери трябва да бъдат изтъквани. Говорете за проблемите по-често, старайте се заедно да разсъждавате по темата, все пак Вие също не знаете всичко и точно толкова можете да се окажете под влиянието на мошеници и недоброжелатели. Стройте доверителни отношения, учете се един от друг.
Какво може да се направи, за да се ограничи пребиваването на детето в интернет?
Да се ограничава времето пред екрана все пак е необходимо. Безлимитното общуване с телевизора, монитора и таблета води до неприятни за здравето последствия. Но само опитайте да му вземете таблета, ако самите Вие не се разделяте със смартфона! Въведете правило, което да важи за всички членове на семейството. Например: в определен час вечерта всички изключват компютрите и прибират устройствата си на определено място и не ги докосват чак до сутринта. Разбира се, това е игра на честност и не е изключено някой да се опита да излъже, но е много по-действено от пряката забрана.
Кои техники ще помогнат на родителите да направят пребиваването на детето в интернет безопасно?
Практически всички големи програмни производители имат програми, защитаващи децата в Мрежата. Те се инсталират както на компютрите, така и на смартфоните и таблетите, и имат за цел да филтрират нежелателно съдържание, да контролират времето за стоене на детето в Мрежата, да информират възрастните за признаци на кибербулинг, да предоставят статистика на позвъняванията и СМС. Най-добре е да бъдат избирани такива програми, които филтрират страниците, изхождайки от анализ на заглавието и съдържанието, а не са основани на черни списъци. Така ще успеете да защитите детето от нежелателно съдържание, което се е появило съвсем неотдавна и още не е успяло да попадне в списъците.
Могат ли да се заобиколят програмите за родителски контрол?
По-големите деца могат да се опитат да заобиколят програмата. Най-разпространеният начин е като се възползват от сайт-инкогнито. Но повечето програми могат да бъдат настроени така, че да бъде избегната възможността от ползване на такива сайтове. В този случай подрастващият може да се опита да налучка паролата за настройки на програмата или на родителската поща – обикновено това не е трудно, ако родителите не са се отнесли несериозно към избора на парола. Но все пак не е добре да се стига до такива военни действия. Обяснете на детето си, че в интернет може случайно да му попадне неприятна и страшна информация. Разкажете му, че сте инсталирали специална програма, която го защитава, а не го следи. Колкото по-голямо доверие има във Вашите отношения, толкова по-малко поводи ще има за безпокойство.
Как да постъпим със социалните мрежи?
Да повторим, че забраните не са изход. Можем и дори трябва да ограничаваме, но не ултимативно, а договаряйки се. Предупредете детето, че в часовете, отредени за уроци, социалните мрежи ще бъдат недостъпни, че сайтовете със съмнително съдържание изобщо няма да се отварят. Това, което със сигурност не трябва да правите, е да нарушавате личното пространство на детето, да четете неговата кореспонденция или да го шпионирате по какъвто и да е начин. Право на личен живот имате не само Вие, но и Вашето дете. Единствен вариант да бъдете в час със случващото се с него в социалните мрежи, а и не само там, е да му станете приятел, реален и виртуален. За да не бъдете справедливо изтрити от приятелите му, на страниците на детето си се дръжте като възрастен с възрастен: не задавайте излишни въпроси, не давайте непоискани съвети, не харесвайте всичко публикувано. Научете детето да се съмнява, да задава въпроси и на други прости правила на поведение в социалните мрежи: да не се среща в реалността с нови познати от Мрежата, без да е предупредил някой възрастен, да не съобщава лични данни и контактна информация на непознати. Разкажете му за опасностите, предупредете го за последствията. Помолете го да направи страниците си в социалните мрежи затворени, това минимизира вероятността от контакти с нежелателни хора.
Как да разберете, че нещо не е наред?
Детето, попаднало под чуждо влияние или примамено в секта, се променя. Но това се случва плавно, а не за един ден. За да забележите опасните промени, трябва да бъдете в постоянен контакт, да бъдете истински близки. Само когато добре познаваме човека, можем да забележим незначителните промени в неговото настроение и да окажем помощ навреме. Когато общуването с детето произтича формално, а родителите се интересуват само от училището и дисциплината, те много рискуват. Проверете себе си, отговаряйки си на простия въпрос: можете ли да назовете три неща, събития или ситуации, които са направили впечатление на детето Ви през изминалата седмица? Ако се затруднявате, значи семейните отношения трябва да бъдат преразгледани. В случай че имате подозрения, че с детето не всичко е наред, като начало потвърдете догадките си – общувайте повече, задавайте внимателни въпроси, не обвинявайте и не уличавайте, още повече в неща, в които не сте сигурни. В случай на необходимост, не се срамувайте да се обърнете към професионалисти: те ще Ви научат как да действате в една или друга ситуация.
Leave a Comment